Sejm: komisja rekomenduje odrzucenie projektu ustawy o zapasach ropy i gazu

Sejm: komisja rekomenduje odrzucenie projektu ustawy o zapasach ropy i gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Posłowie sejmowej komisji gospodarki zarekomendowali w czwartek odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o zapasach ropy, produktów naftowych i gazu. Zgodnie z nim importerzy gazu mogą utrzymywać zapasy surowca w magazynach poza Polską - na terenie UE i państw EFTA.

Projekt przedłożył minister gospodarki. Wniosek o odrzucenie projektu złożył poseł Adam Rogacki (PiS). Mimo że koalicja rządząca ma w komisji więcej posłów, niż opozycja, w sali zabrakło większości, by wniosek odrzucić. Za jego przyjęciem zagłosowało 16 posłów, a przeciw sześciu. Nikt się nie wstrzymał.

Wiceminister gospodarki Maciej Kaliski powiedział dziennikarzom, że projekt nowelizacji ma dostosować polskie prawo do unijnego.

"Jestem zaskoczony decyzją posłów. Nieprzyjęcie tego projektu grozi nam sprawą przed Trybunałem w Strasburgu. Za to grozi nam ponad 4 mln euro kary. PGNiG, które na rozbudowę podziemnych magazynów gazu miało otrzymać 673 mln zł, może tych pieniędzy nie dostać. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, w przypadku nieprzyjęcia projektu zagrożone będą też pozostałe inwestycje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, na które przeznaczone jest dofinansowanie w kwocie ponad 974 mln euro, czyli ponad 3,9 mld zł" - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu komisji.

Wiceminister dodał, że ma nadzieję, iż "zwycięży dobro Polski, a nie rozgrywki polityczne". "Nieprzyjęcie projektu utrudni liberalizację rynku gazu w Polsce, utrzyma pozycję monopolistyczną PGNiG, ograniczy konkurencję na rynku" - zaznaczył. Dodał, że ma nadzieję, że na posiedzeniu plenarnym wniosek zostanie odrzucony, a projekt będzie ponownie skierowany do komisji.

Zastępca przewodniczącego komisji Andrzej Czerwiński (PO) odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nazwał "wypadkiem przy pracy". "Chcemy, żeby głosowanie nad wnioskiem odbyło się jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym. Większość sejmowa zadecyduje, co dalej z tym projektem. Jeśli nie przychyli się do rekomendacji komisji, to skieruje projekt ponownie do niej. W takiej sytuacji jutro zbierze się ponownie komisja i wracamy do procedowania. W piątek mogłoby się odbyć trzecie czytanie" - powiedział PAP.

Dodał, że niska frekwencja posłów koalicji na posiedzeniu komisji wynikała z "dużej liczby ważnych komisji". "Cześć posłów zajmowała się ustawą o spółdzielniach. A PiS się zmobilizował i wykorzystał ten moment" - zaznaczył.

Zbigniew Girzyński (PiS) powiedział PAP po posiedzeniu, że gdyby projekt był dobry, to "wygrałby głosowanie". "PO nie potrafi nawet przypilnować swoich parlamentarzystów, żeby przyszli wspierać rządowy projekt i przegrywa głosowanie na komisji. Pytanie o to, czy PO w ogóle interesują sprawy gospodarcze?" - zaznaczył.

Zdaniem rządu, zaproponowane rozwiązania liberalizują polski rynek gazu ziemnego z zachowaniem bezpieczeństwa jego dostaw dla odbiorców. Projekt przewiduje utrzymywanie obowiązkowych zapasów gazu ziemnego w instalacjach magazynowych zlokalizowanych poza Polską (na terenie UE i państw European Free Trade Association - EFTA, czyli strefa wolnego handlu) będzie możliwe w sytuacji zagwarantowania dostarczenia tych zapasów do polskiego systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego w ciągu 40 dni, czyli w czasie, jaki jest wyznaczony na dostarczanie zapasów tego surowca zmagazynowanych w Polsce.

Zgodnie z projektem, operator systemu przesyłowego będzie musiał ocenić możliwości techniczne instalacji magazynowych pod kątem możliwości dostarczenia gazu w ciągu 40 dni. W przypadku stwierdzenia, że system tego nie gwarantuje będzie musiał powiadomić o tym prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który będzie mógł to zweryfikować współpracując z odpowiednimi instytucjami unijnymi. W efekcie prezes URE będzie mógł żądać od kontrolowanych przedsiębiorstw dokumentów i wyjaśnień.

Zaproponowano również podwyższenie z 50 mln na 100 mln m sześc. limitu przywozu gazu rocznie uprawniającego o ubieganie się o zwolnienie z obowiązku utrzymywania zapasów gazu ziemnego.

Zdecydowano także, że obowiązek utrzymywania zapasów gazu ziemnego będzie dotyczył tylko tych firm, które zajmują się przywozem tego surowca w celu jego odsprzedaży odbiorcom w Polsce.

Przewidziano możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązku utrzymywania zapasów gazu ziemnego przez firmy, które zamierzają dopiero rozpocząć działalność na polskim rynku. Przedsiębiorcy ci zostaliby objęci wymogiem przedstawienia deklaracji o wysokości planowanego przywozu gazu ziemnego do Polski oraz umów przedwstępnych jego sprzedaży.

W projekcie doprecyzowano przepisy dotyczące terminów nakładania kar pieniężnych. Wprowadzono instytucję zawieszenia biegu przedawnienia karalności, ponieważ obecne przepisy umożliwiają nieuczciwym przedsiębiorcom uzyskiwanie przedawnienia postępowania przez wykorzystywanie procedur odwoławczych. Nowe regulacje nie pozwolą uniknąć kary nawet przy celowym przedłużaniu postępowania administracyjno-sądowego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: komisja rekomenduje odrzucenie projektu ustawy o zapasach ropy i gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!