Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sejm przyjął ustawę o zapasach ropy i paliw płynnych

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
25-04-2014 09:51
Sejm przyjął ustawę o zapasach ropy i paliw płynnych
fot. Fotolia

Sejm przyjął jednogłośnie przygotowany w Ministerstwie Gospodarki projekt ustawy o zapasach ropy naftowej i paliw płynnych, wraz z rządową autopoprawką wyłączającą branżę gazu płynnego z obowiązku złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł przy ubieganiu się o nową koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą.

Zakłada on częściowe przejęcie od przedsiębiorców obowiązku fizycznego tworzenia i utrzymywania zapasów ropy i paliw na rzecz podmiotu publicznego (Agencja Rezerw Materiałowych). Zdaniem resortu gospodarki pozwoli to krajowym przedsiębiorcom sektora naftowego w sposób znaczący zmniejszyć koszty funkcjonowania i produkcji. Ponadto ułatwi walkę z szarą strefą w sektorze.
Polska jest zobligowana do utrzymywania 90-dniowych zapasów ropy i paliw. Obecnie 76 dni utrzymują przedsiębiorcy sektora, a 14 dni zapewnia Agencja Rezerw Materiałowych (ARM). Projekt zakłada coroczne obniżanie obowiązku po stronie przedsiębiorców na rzecz ARM. Zaproponowany mechanizm nie wymaga dodatkowego finansowania budżetowego i nie wpływa na koszt funkcjonowania administracji.

Ponadto zaproponowane rozwiązania są podstawą do zmiany sytemu zapasów i całkowitego ich przejęcia od przedsiębiorców na rzecz podmiotu publicznego. W założeniu zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne kraju i wzmocni konkurencyjność polskiego sektora naftowego. W konsekwencji wpłynie na obniżenie cen paliw.

Nowe przepisy mają także na celu ograniczenie zjawiska „szarej strefy” w sektorze paliwowym oraz skutków, jakie za sobą pociąga. Dotyczy to przede wszystkim utraconych wpływów budżetu państwa oraz zapewnienia bezpieczeństwa paliwowego kraju. Dzięki temu w znacznym stopniu można będzie ograniczyć nielegalny obrót paliwami ciekłymi w Polsce.

Ustawa wprowadza też zmianę prawa energetycznego polegającą na wprowadzeniu obok istniejącej koncesji na obrót paliwami ciekłymi, koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Będzie on dotyczył przywozu paliw ciekłych do Polski i ich sprzedaży na terytorium kraju. Ograniczy to nielegalne wprowadzanie do obrotu paliw ciekłych przywożonych z innych państw. Z tym związany będzie także obowiązek złożenia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł – z wyłączeniem dla gazu płynnego LPG. Dla zapewnienia równości podmiotów działających na rynku paliwowym w ustawie zaproponowano obciążenie obowiązkiem złożenia zabezpieczenia również producentów paliw. Wykonywanie działalności bez takiego zabezpieczania skutkować będzie obligatoryjnym cofnięciem koncesji.

Projekt ustawy wprowadza też administracyjną karę pieniężną za prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa energetyczne bez wymaganej koncesji, nakładaną przez prezesa URE. Obecnie taka kara to 5 tys. zł, nakładana w trybie kodeksu wykroczeń. Kara w wysokości od 200 tys. do 1 mln zł ma mieć charakter odstraszający dla nieuczciwych przedsiębiorców. Jednocześnie ogranicza się obrót paliwami w Polsce do podmiotów posiadających koncesje prezesa URE.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP