Serbowie spierają się o umowę energetyczną z Rosją

Serbowie spierają się o umowę energetyczną z Rosją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Serbia nie powinna się spieszyć, lecz prowadzić dalsze negocjacje w sprawie ceny sprzedaży rosyjskiemu Gazpromowi państwowego koncernu naftowego NIS - powiedział po posiedzeniu rządu minister obrony Dragan Szutanovac.

Szutanovac i inni prozachodni ministrowie w ustępującym rządzie premiera Vojislava Kosztunicy zablokowali tego dnia wszczęcie popieranego przez nacjonalistów procesu ratyfikacji pakietu umów energetycznych jeszcze przed majowymi wyborami parlamentarnymi.

- Umowy nie zostały w pełni wynegocjowane i nie widzę powodu, by robić to w pośpiechu - powiedział Szutanovac w radiu B92.

Jednak premier Kosztunica zaprotestował, mówiąc, że byłoby "źle i nieodpowiedzialnie wstrzymać porozumienie o kluczowym znaczeniu dla serbskiej gospodarki i szkody byłyby zbyt duże".

Przeciwnicy umowy z Rosją uważają, że 400 mln euro za 51 proc. akcji serbskiego koncernu naftowego NIS (Naftna Industrija Serbije) to zbyt niska cena.

W zamian za odstąpienie akcji Gazprom poprowadzi przez Serbię jedną z odnóg gazociągu South Stream (Południowy Strumień), który zamierza zbudować razem z partnerami z Włoch i Bułgarii. Magistralą tą gaz z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy.

Kosztunica jest zdania, podobnie jak Rosja, że umowa energetyczna między obu krajami powinna być ratyfikowana jak najszybciej. Z kolei prozachodni prezydent Boris Tadić uważa, że powinna ona zaczekać do czasu powołania nowego rządu po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 11 maja.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Serbowie spierają się o umowę energetyczną z Rosją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!