PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Serinus ma nową koncesję na Ukrainie

Autor: wnp.pl (DM)
08-06-2015 16:17
Serinus ma nową koncesję na Ukrainie
Fot. mat. pras.

Mimo trudnej sytuacji politycznej na Ukrainie związanej z wydarzeniami w Donbasie, Serinus nie rezygnuje z silniejszej obecności na tamtejszym rynku. Spółka pozyskała właśnie nową koncesję.

Blok Zachodnie Olgowskoje został przydzielony KUB-Gas Borova LLC (nowoutworzonemu podmiotowi zależnemu KUB-Gas, w nim zaś Serinus ma 70 proc. udziałów) w ramach specjalnego zezwolenia wydanego przez Państwową Służbę Geologii i Złóż Ukrainy. Nowa koncesja powinna zapewnić spółce możliwości w zakresie prac poszukiwawczych i zagospodarowania złóż na wiele lat.
Blok Zachodnie Olgowskoje położony jest w obwodzie charkowskim i graniczy bezpośrednio z blokami koncesyjnymi Olgowskoje i Północne Makiejewskoje należącymi obecnie do KUB-Gas, który pełni również rolę operatora tych koncesji. Zajmuje obszar 449 km2 ( co oznacza, że tereny bloków spółki na Ukrainie podwoiły się) i otacza (ale go nie obejmuje) istniejące pole złóż gazu i kondensatu Drużeljubowskoje, należące do Ukrgasdobycha - podmiotu zależnego państwowego przedsiębiorstwa naftowego Naftogaz, który pełni również rolę operatora na tym polu. W ocenie Spółki obecność dużego pola Drużeljubowskoje stanowi istotny dowód na to, że ciąg złóż występujących na polach Olgowskoje i Makiejewskoje sięga aż po pole Zachodnie Olgowskoje.

Od momentu rozpoczęcia produkcji w 1979 r. na polu Drużeljubowskoje wydobyto przypuszczalnie ponad 180 Bcf gazu z tych samych stref muskowitowej i baszkirskiej, z których trwa wydobycie na należących do KUB-Gazu polach Olgowskoje i Makiejewskoje. Dla terenu nowej koncesji dostępne jest kilkaset kilometrów dawno pozyskanych danych sejsmicznych 2D, które wskazują na istnienie dodatkowych struktur, do których nie dotarły odwierty. Jednocześnie przed podwyższeniem ich statusu jako potencjalnych obiektów wiertniczych konieczne będzie uzyskanie nowych danych sejsmicznych.

Nowe specjalne zezwolenie wydano na okres 20 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 20 lat. W tym okresie KUB-Gas ma możliwość prowadzenia działalności poszukiwawczej i wydobywczej. Zobowiązania do wykonania prac określono na poziomie 202,3 mln hrywien czyli ok. 9,6 mln dolarów wg aktualnego kursu wymiany walut równego 21 hrywien za dolara. Wspomniane wymogi obejmują badania geologiczne, pozyskanie danych sejsmicznych, ich przetworzenie i interpretację, a także wykonanie i zagospodarowanie odwiertów. Oprócz kilku mniej istotnych wcześniejszych terminów niemal 90 proc. łącznych wymaganych nakładów przewidziano na lata 2018 - 2020. Badania geologiczne i interpretacja danych rozpoczną się bezzwłocznie, przy czym KUB-Gas planuje podjęcie prac zespołu pozyskującego nowe dane sejsmiczne w IV kwartale 2015 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP