XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sezonowość na rynku paliw - wyższe ceny przy dystrybutorach

Sezonowość na rynku paliw - wyższe ceny przy dystrybutorach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiany na rynku ropy oraz sytuacja popytowo-podażowa w kraju nie będą w stanie w krótkim czasie poprawić nienajlepszych nastrojów wśród kierowców. Tym bardziej, że przed nami sezon wakacyjnych wyjazdów. Podobnie jak w latach poprzednich sezonowość na rynku paliw oznacza niestety wyższe ceny przy dystrybutorach.

Kolejny tydzień zakończy się podwyżkami cen paliw w hurcie. Tylko w okresie od 29 maja do 5 czerwca benzyna Eurosuper 95 zdrożała o 127 PLN na metrze sześciennym, podczas gdy olej napędowy drożał od 177 do 232 LN na metrze sześciennym w zależności od producenta.

W perspektywie rosnących cen na poziomie hurtowym musimy liczyć się z dalszym wzrostem cen na stacjach. Obecnie średnio za litr benzyny płacimy około 4,36 zł/l, a diesla około 3,67 zł/l. To oznacza, że w stosunku do poprzedniego tygodnia za litr Eurosuper 95 i Suprerplus 98 płacimy średnio o 7 groszy więcej oraz 5 groszy więcej za litr diesla. Należy podkreślić, że na części stacji cena bezołowiowej Eurosuper 95 zbliżyła się do poziomu 4,49 zł/l.

Po weekendowych promocjach, jakie odnotujemy na części stacji, w pierwszej połowie przyszłego tygodnia ceny ponownie wzrosną i przekroczą obecny poziom średni.

Tym razem spodziewamy podwyżek wyższych dla oleju napędowego niż dla benzyn.

Wciąż na niskim poziomie utrzymują się ceny gazu LPG, średnio 1,64 zł/l.

Pierwszy tydzień czerwca na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem wyhamowania tempa wzrostu cen. Notowania lipcowych kontraktów na ropę WTI na giełdzie NYMEX osiągnęły w czwartek 4 czerwca 69,6$ i w obecnej sytuacji poziom 70$ wygląda na dość solidne wsparcie, tak więc przed atakiem na rejon 70-75 $ możemy obserwować korektę spadkową w rejon 60-61 $. Latem natomiast poziom 75$ wydaje się bardzo realny - mimo słabych fundamentów.

W dalszym ciągu stosunkowo słaby kurs dola i silne rynki akcji wspierają wzrosty cen ropy. Zapasy ropy w USA w minionym tygodniu wzrosły 2,9 mln bbl głównie za sprawą znacznego wzrostu importu ropy, który po kilku tygodniach spadku ponownie osiągnął poziom 9,6 mln bbl/d. Zapasy surowca w USA pozostają powyżej pięcioletniej średniej. Konsumpcja produktów ropopochodnych w USA w tygodniu kończącym się 29 maja spadła do poziomu 17,68 mln bbl/d - 5% w skali tygodnia i pozostaje 7,7% poniżej poziomu z roku ubiegłego. Jest to najniższy poziom konsumpcji produktów ropopochodnych w USA od 1999 roku.

Głównym czynnikiem wpływającym na skalę spadku popytu na produkty ropopochodne w USA był 5,5% spadek konsumpcji benzyn. Zapasy benzyn po spadku 0,2 mln w ostatnim tygodniu pozostają poniżej średniej dla tej pory roku.

Goldman Sachs podniósł prognozę cen ropy na koniec roku z poziomu 65$ do 85$. Commerzbank natomiast spodziewa się w najbliższych tygodniach spadku cen ropy w rejon 50-55$.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sezonowość na rynku paliw - wyższe ceny przy dystrybutorach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!