Shell przeciwko wyjściu W. Brytanii z UE i niepodległości Szkocji

Shell przeciwko wyjściu W. Brytanii z UE i niepodległości Szkocji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes koncernu naftowego Shell Ben Van Beurden przyznał, że nie jest zwolennikiem wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE a także niepodległości Szkocji. Według niego mogłoby to mieć znaczący wpływ na działalność spółki.

"Wolelibyśmy najlepiej jak to możliwe móc przewidzieć, jak wyglądać będą warunki inwestycyjne w perspektywie 10 czy 20 lat. Dlatego też wolelibyśmy by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, co zapewniłoby nam stabilność i przewidywalność inwestycyjną" - powiedział prezes Shella podczas konferencji prasowej w Londynie.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział przeprowadzenie referendum w tej sprawie, jeśli jego partia wygra wyboru parlamentarne w 2015 roku.

"Europa niewątpliwie stoi w obliczu poważnych wyzwań, nie tylko związanych z konkurencyjnością inwestycyjną UE. Naszym zdaniem, z korzyścią dla wszystkich będzie jednak, jeśli głos Wielkiej Brytanii będzie płynął z wewnątrz UE" - powiedział Van Beurden.

Z tego samego powodu prezes Shella jest przeciwnikiem wystąpienia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa, co ma się rozstrzygnąć podczas zaplanowanego na wrzesień tego roku referendum.

Shell jest drugim, po BP, dużym koncernem naftowym, który zabrał głos w sprawie szkockiego referendum niepodległościowego. Prezes BP Bob Dudley również wyraził swoje obawy co do dalszej działalności w Szkocji w przypadku ogłoszenia niepodległości. Zaznaczył jednak, że wyraża swoją prywatną opinię a nie stanowisko spółki.

Ani Shell ani BP nie stwierdzili jednak, że w przypadku ogłoszenia niepodległości ograniczą swoją obecność w Szkocji lub zmniejszą nakłady inwestycyjne na nowe projekty w tym kraju. Obie spółki od początku eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Północnym są w tym rejonie kluczowymi graczami.

W ostatnich dniach swoje obawy co do konsekwencji niepodległości Szkocji, w tym przede wszystkim nowej waluty kraju, wyraziły także największe brytyjskie banki Barclays i Lloyds. Ich zdaniem ogłoszenie niepodległości będzie wiązało się z poważnymi utrudnieniami w normalnym funkcjonowaniu banków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!