Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skokowy wzrost produkcji Serinus Energy

Autor: wnp.pl (DM)
20-01-2014 14:26

Całkowita produkcja za 2013 r., uzyskana z aktywów produkcyjnych Serinus na Ukrainie i w Tunezji w 2013 roku, wyniosła około 1,49 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej - podała spółka. Oznacza to wzrost wydobycia o 54 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Średnia produkcja wynosiła niespełna 4,1 tys. baryłek na dobę co oznacza wzrost o 54 proc. w porównaniu do średniego wydobycia 2,66 tys. boe na dobę osiągniętego w ciągu roku obrotowego 2012.
Średnia produkcja za grudzień 2013 r. według szacunków wyniosła prawie 5 tys. baryłek ekwiwalentu, co oznacza wzrost o 61 proc. w porównaniu do produkcji netto uzyskanej za ten sam miesiąc w roku 2012.

Produkcja na Ukrainie - przypadająca na udziały operacyjne Serinusa wzrosła w grudniu 2013 r. do średnio 21,1 mln stóp sześciennych dziennie oraz 110 baryłek kondensatu dziennie co oznacza, że nastąpił wzrost o 17 proc. wobec poziomu produkcji za ten sam miesiąc w 2012 r. i o 140 proc. w stosunku do poziomu produkcji w analogicznym okresie roku 2011.

Jednocześnie produkcja w Tunezji, pozyskana w ramach transakcji przejęcia w końcu czerwca 2013 r., wyniosła w grudniu 2013 r. średnio 1.026 baryłek ropy dziennie oraz 2 ,0 mln stóp sześciennych dziennie.

W odniesieniu do perspektyw na 2014 rok spółka przypomina, iż nabyła swoje aktywa tunezyjskie w przekonaniu, że w przyszłości będzie w stanie osiągnąć wzrost produkcji podobny do tego, który uzyskała na Ukrainie. Celem na rok obrotowy 2014 jest osiągnięcie wzrostu całkowitej produkcji spółki o 30 proc. do 35 proc. na koniec roku. Wzrost produkcji zakłada osiągnięcie sukcesu w Tunezji, która jest nowym krajem działalności dla Serinus.

W celu osiągnięcia takiego poziomu produkcji spółka przewiduje, że budżet nakładów kapitałowych w roku 2014 przekroczy 55 mln dol. Zgodnie z aktualnym planem prac ten poziom nakładów kapitałowych umożliwi Serinus wykonanie co najmniej 8 nowych odwiertów na Ukrainie, w Tunezji i w Rumunii. Nakłady kapitałowe w Tunezji będą sfinansowane w ramach umów kredytowych spółki z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ("EBOR"). Nakłady kapitałowe na Ukrainie będą finansowane z uzyskanych tam przepływów finansowych, zaś nakłady kapitałowe w Rumunii zostaną sfinansowane z przepływów finansowych spółki. Biorąc pod uwagę zmiany cen gazu, istnieje możliwość, że program wierceń na Ukrainie zostanie ograniczony.

Obecnie 23 proc. całkowitej produkcji Serinus stanowi ropa i ciecze. Bez względu na obecne zmiany cen gazu na Ukrainie, spółka przewidujemy kontynuację stałego wzrostu produkcji z ukraińskich aktywów.

Jednocześnie Spółka pragnie zwrócić uwagę, iż na Ukrainie obrót i sprzedaż całej produkcji Spółki kierowana jest do ostatecznych odbiorców przemysłowych. W związku z ostatnio zawartą umową między Rosją a Ukrainą, rząd Ukrainy podał do wiadomości obowiązujące w poszczególnych kwartałach 2014 roku maksymalne ceny sprzedaży gazu ziemnego odbiorcom przemysłowym. Taryfa ta przewiduje spadek cen co kwartał, przyszłosć cen gazu ziemnego na Ukrainie charakteryzuje obecnie wysoki poziom niepewności i powyższe wartości mogą nie być reprezentatywne dla przyszłych cen osiąganych przez spółkę za swoją ukraińską produkcję.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP