Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spada krajowe wydobycie ropy naftowej

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
24-04-2008 11:16
Spada krajowe wydobycie ropy naftowej

W 2007 roku na terenie Polski wyprodukowano 704,5 tys. ton ropy naftowej i kondensatu gazu, wliczając ropę wydobywaną z dna Bałtyku. To prawie 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Główni producenci planują wprawdzie znaczący wzrost wydobycia, ale poza granicami kraju.

Na terenie Polski ropę naftową wydobywa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz kontrolowany przez Grupę Lotos Petrobaltic. W tym roku prace związane z poszukiwaniem złóż ropy na lubelszczyźnie planuje również rozpocząć PKN Orlen.
W 2007 r. PGNiG wydobyło łącznie 518 tys. ton ropy, uwzględniając testy produkcyjne nowych złóż, w porównaniu do 530 tys. ton rok wcześniej (to spadek o 2,3 proc.). W porównaniu do 2005 r., kiedy wydobycie PGNiG sięgało 619 tys. ton, spadek wynosi już jednak ponad 16 proc. i nie zanosi się na odwrócenie trendu.

- Prognoza wydobycia na 2008 rok mówi o wielkości 513 tys. ton, czyli o kolejnym nieznacznym spadku wydobycia - informuje Barbara Kluza z PGNiG. Według niej, wstępne, niepotwierdzone jeszcze wyniki pierwszego kwartału mówią o produkcji rzędu 128 tys. ton.

Jeszcze wyraźniej spada wydobycie ropy przez Petrobaltic. Przez lata oscylowało ono wokół 300 tys. ton ropy, w 2006 r. było to 247,9 tys. ton, a w minionym roku już tylko 186,6 tys. ton, czyli o niemal jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. W efekcie krajowe wydobycie pokrywa dziś zaledwie ok. 4 proc. zapotrzebowania polskich rafinerii.

Plany na najbliższe lata są wprawdzie bardzo ambitne, ale w większości dotyczą złóż położonych poza granicami kraju. Jedynie Grupa Lotos mówi o zwiększeniu wydobycia Petrobaltiku w rejonie Bałtyku do 1 mln ton rocznie, a dodatkowo o produkcji 1-2 mln ton ropy na szelfie norweskim. W tym regionie także PGNiG chce wydobywać ok. 1 mln ton ropy rocznie.

Do tego dochodzą plany spółki Petrolinvest, prowadzącej poszukiwania i wydobycie ropy na terenie Kazachstanu i Rosji, a także PKN Orlen, który niedawno przejął udziały w koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego na łotewskim szelfie Morza Bałtyckiego.

Gdyby wszystkie te plany zostały zrealizowane, za kilka lat polskie podmioty mogłyby łącznie wydobywać we własnym zakresie nawet 5 mln ton ropy rocznie, siedem razy więcej niż obecnie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP