Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spada sprzedaż biokomponentów, ale NCW będzie wypełnione

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
28-12-2010 12:52
Spada sprzedaż biokomponentów, ale NCW będzie wypełnione

Według najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki w III kwartale 2010 roku sprzedaż biokomponentów na polskim rynku wyniosła blisko 125 tys. ton i była niższa od wielkości osiągniętej w II kwartale (160 tys. ton), ale również od sprzedaży w analogicznym okresie 2009 roku (154 tys. ton). Eksperci uspokajają jednak, że tegoroczny wskaźnik NCW będzie osiągnięty, choć stanie się to kosztem kierowców, którzy więcej zapłacą na stacjach paliw.

- Spadek sprzedaży biokomponentów służących do produkcji biopaliw nie oznacza bynajmniej, iż spółkom grozi niespełnienie tegorocznego NCW. Ze względu na brak możliwości dodawania 7 proc. biokomponentów do każdego litra oleju napędowego zapotrzebowanie na biododatki do komponowania paliw raczej już nie wzrośnie - twierdzi jeden z ekspertów rynku biopaliw.
Wyższy w stosunku do ubiegłego roku wskaźnik NCW zostanie osiągnięty dzięki zwiększonej produkcji B100, czyli samoistnego biopaliwa. I rzeczywiście według URE sprzedaż B100 w III kwartale osiągnęła ponad 125 tys. ton podczas, gdy rok wcześniej było to zaledwie 65 tys. ton. - Efekt jest niestety taki, że koszty związane z zakupem i wprowadzeniem na rynek stuprocentowego bioestru przekładane są na klienta ostatecznego - stwierdza nasz ekspert. Jego zdaniem nic się w tej kwestii nie zmieni dopóki nie zostanie znowelizowana ustawa o biopaliwach dopuszczająca do obrotu paliwo B7 lub rząd nie zdecyduje się na zamrożenie poziomów NCW na najbliższe lata.

Warto jeszcze dodać, że paliwo B100 w większości trafia na nasz rynek z zagranicy - polscy producenci wytworzyli w III kwartale tylko nieco ponad 22 ty. ton.

Z zaspokojeniem krajowego zapotrzebowania nie ma za to problemu w przypadku biokomonentów. Przy zapotrzebowaniu rzędu 125 tys. ton krajowa produkcja wyniosła 142 tys. ton i wciąż była daleka od osiągnięcia maksimum mocy przerobowych. Dla przykładu można podać dane z II kwartału tego roku, gdzie produkcja krajowa wyniosła ponad 185 tys. ton. Nadwyżka produkcyjna realizowana jest głównie w bioetanolu, gdzie produkcja wyniosła w III kwartale ponad 34 tys. ton a konsumpcja krajowa 12,5 tys. ton. W przypadku bioestrów mieliśmy do czynienia z niewielkim importem - ok. 3,5 tys. ton spośród 112 tys. ton tego produktu trafiło do nas z zagranicy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP