Spadek cen ropy widać na stacjach paliw

Spadek cen ropy widać na stacjach paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spadek cen ropy w okolice wieloletnich minimów zaczyna być widoczny na stacjach benzynowych w Polsce. W mijającym tygodniu na rynku detalicznym taniały wszystkie paliwa poza autogazem. Kierowców z pewnością ucieszy też prognoza na najbliższe dni.

Podwyżkowa seria na stacjach paliw została przerwana i po dwóch kolejnych tygodniach wzrostów ceny paliw spadły. Dynamika zmian na rynku hurtowym w ostatnich dniach była na tyle duża, że kierowcy wyjątkowo krótko musieli czekać na obniżkę kosztów tankowania.

Trwająca od początku listopada przecena notowań surowca i zahamowane w ostatnich dniach umocnienie dolara w relacji do złotówki przełożyły się na spadek cen paliw na hurtowym rynku. Szczególnie wyraźny był on w przypadku benzyny, której notowania w porównaniu z poprzednim piątkiem obniżyły się o 86,40 PLN. Metr sześcienny tego paliwa w rafineriach aktualnie kosztuje średnio 3365,00 PLN. Olej napędowy, który kosztuje dzisiaj 3356,40 PLN/metr sześc., na przestrzeni tygodnia potaniał o 55,60 PLN.

Zanotowany w tym tygodniu spadek cen jest zaskoczeniem, ale wygląda na to, że operatorzy rynku, detalicznego szybko zareagowali na zmiany w hurcie, rezygnując z szansy okresowej poprawy marż. Najmocniej, o cztery grosze, potaniał olej napędowy, którego aktualna cena to 4,34 PLN/l. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 4,42 PLN/l. To dwa grosze mniej niż przed tygodniem. Trwającą od końca września podwyżkową serię kontynuuje za to autogaz, który podrożał o grosz. Jego aktualna cena: 2,09 PLN/l, jest najwyższa od stycznia tego roku.

Na najbliższe dni, za wyjątkiem autogazu, eksperci przewidują dalszy spadek cen na stacjach. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały ceny wyglądają następująco: 4,32-4,43 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny, 4,24-4,35 PLN/l dla diesla, a dla LPG 2,05-2,13 PLN/l.

W tym tygodniu nie pojawiły się właściwie żadne wydarzenia, które mogłyby mocniej wstrząsnąć nastrojami handlujących. Zamknięcia handlu przez cały tydzień oscylowały w przedziale 43,50-45 USD i trudno spodziewać się, ażeby najbliższa sesja zakończyła się w sposób wyraźnie odmienny.

Pewnym zaskoczeniem mogły być amerykańskie dane o zapasach, opublikowane w środę przez EIA - ilość ropy w zapasach wprawdzie wzrosła, ale nie o 2,3 mln baryłek jak przewidywano, a zaledwie o ćwierć miliona baryłek. W przypadku średnich destylatów nastąpił spadek o 0,8 mln baryłek, a dla benzyn natomiast zapasy wzrosły o 1 mln baryłek.

Ani szczyt G20, ani wydarzenia w Syrii nie spowodowały gwałtowniejszej reakcji na rynku surowca, a zbombardowanie przez Rosjan cystern paliwowych wykorzystywanych przez ISIS potraktowano wyłącznie jako medialną ciekawostkę, która w żaden sposób nie miała przełożenia na nastroje handlujących. W najbliższych dniach zapewne pewne zainteresowanie może być związane z wystąpieniem szefa EBC, Mario Draghiego, który kontynuował zasygnalizowany już temat luzowania ilościowego, którego kolejne etapy miałyby dopomóc gospodarce Starego Kontynentu. Na razie jednak ceny surowca są wyjątkowo stabilne i na większą zmianę trudno liczyć także w perspektywie danych, jakie pojawią się w przyszłym tygodniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadek cen ropy widać na stacjach paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!