Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spadek zasobów Lotosu z powodu Yme

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
06-11-2014 12:51
Spadek zasobów Lotosu z powodu Yme
fot. Fotolia

Na koniec września 2014 roku zasoby pewne i prawdopodobne (2P) ropy i gazu należące do Grupy Lotos w Norwegii wynosiły 5,44 mln baryłek ekwiwalentu ropy. To ponad trzy razy mniej niż na koniec pierwszego półrocza (18,61 mln boe). Powodem jest zmiana klasyfikacji zasobów ze złoża Yme.

Łączna wielkość zasobów 2P Lotosu zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy o 23,6 proc., z 66,79 mln boe do 51 mln boe. O ile zmiany zasobów w Polsce i na Litwie były nieznaczne, o tyle zastanawia drastyczny spadek zasobów wydobywczych Grupy Lotos w Norwegii. Na terenie Polski zasoby Grupy Lotos zmniejszyły się w tym czasie o ponad 7 proc., na Litwie wzrosły o niespełna 7 proc., a w Norwegii skurczyły się o więcej niż 70 proc.
Jak tłumaczy zarząd Lotosu w komentarzu do wyników grupy za III kwartał 2014 roku, wynika to ze zmiany klasyfikacji zasobów ze złoża Yme na Morzu Północnym, w którym Lotos posiada 20 proc. udziałów.

Stan zasobów pewnych i prawdopodobnych (2P) dostępnych do wydobycia przez grupę kapitałową Lotos Petrobaltic został zweryfikowany w ramach audytów zasobowych przeprowadzonych w trzecim kwartale 2014 r. przez firmy Miller & Lens Ltd oraz AGR, uwzględniających dotychczasowe wydobycie, prognozy produkcji oraz planowane prace na złożach Polski, Norwegii i Litwy.

Audyt potwierdził zasoby 2P dla Polski i Litwy, a nieznaczne różnice wynikają głównie z zaokrągleń. Natomiast zasoby do wydobycia ze złóż norweskich (Vale, Alta i Skirne) oraz zasoby warunkowe do zagospodarowania obiektów (Yme, Frigg, Gamma, Delta, Fulla, Rind, Trell i Tir) zostały zweryfikowane. Obniżenie zasobów 2P związane jest ze zmianą klasyfikacji zasobów złoża Yme.

Zarząd Lotosu wyjaśnia, że reklasyfikacja zasobów złoża Yme do zasobów warunkowych związana jest z przedłużającym się wyborem nowej koncepcji zagospodarowania tego złoża, trwającymi analizami wariantów zagospodarowania, w tym także możliwością podjęcia analiz nawet scenariusza likwidacji złoża Yme.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

39.20 PLN 0.17 (0.44%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP