PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółka z grupy Trans Polonia kupuje Orlen Transport

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
17-11-2015 09:50

Trans Polonia i PKN Orlen porozumiały się w sprawie sprzedaży 100 proc. akcji firmy Orlen Transport, spółki transportowej z grupy Orlen. Transakcja o wartości ok. 85 mln zł obejmie wszystkie aktywa Orlen Transport.

Sprzedaż aktywów transportu samochodowego jest zgodna ze strategią płockiego koncernu, która zakłada koncentrowanie się na kluczowych z jego punktu widzenia obszarach działalności: rozwoju segmentu downstream, detalu oraz poszukiwań i wydobycia. Spółka Orlen Transport wejdzie z kolei do grupy, która świadczy specjalistyczne usługi w zakresie transportu i logistyki na terenie całej Europy.
- Transport samochodowy jest usługą jaką można dzisiaj kupić na rynku po konkurencyjnych cenach od wielu dostawców i dlatego z perspektywy producenta paliw i chemikaliów nie stanowi ona strategicznie istotnego ogniwa w łańcuchu wartości, ani nie daje unikalnych przewag konkurencyjnych. Sprzedaż tych aktywów i przejęcie obsługi transportowej naszych produktów przez wyspecjalizowaną firmę logistyczną zapewni nam wysoką jakość obsługi bez konieczności angażowania czasu naszych menadżerów w jej bezpośredni nadzór - powiedział Marek Podstawa, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży.

Dla grupy kapitałowej Trans Polonia nabycie spółki posiadającej długoterminowe umowy na przewóz paliw otwiera możliwość rozwoju na nowym dla niej rynku.

- Zakup Orlen Transport doskonale odpowiada strategii rozwoju grupy Trans Polonia w sektorze dystrybucji płynnych ładunków w cysternach. Nabycie firmy umożliwi nam rozszerzenie swojej podstawowej działalności związanej z transportem płynnych surowców chemicznych i mas bitumicznych o transport paliw. Znacząca część biznesu nabywanej spółki bazuje na długoterminowych umowach z grupą Orlen, co gwarantuje stabilność przychodów i marż. Ponadto akwizycja otwiera nam możliwość świadczenia usług dla innych podmiotów na rynku paliwowym oraz stwarza unikalne efekty synergii po stronie sprzedaży, związane z obsługą nowych obszarów w zakresie logistyki chemii i paliw - podsumowuje Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonia.

Transakcja jest warunkowa, a jej finalizacja wymaga uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poza determinantami zbycia aktywów i dalszej współpracy strony porozumiały się w kwestii gwarancji pracowniczych, które mogą zapewnić warunki kontynuacji zatrudnienia.

Orlen Transport jest dostawcą usług transportu drogowego paliw, w tym: benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego JET oraz LPG. Prowadzi operacje na terenie Polski, posiadając 23 lokalizacje rozmieszczone w całym kraju. Paliwa transportowane są za pomocą nowoczesnej floty 223 zestawów przystosowanych do przewozu towarów niebezpiecznych ADR klasy II i III. Zatrudnia 582 osoby, w tym 485 kierowców. Przychody Orlen Transport w 2014 roku wyniosły 125,4 mln zł, EBITDA 20,0 mln zł, a zysk netto 13,6 mln zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP