XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spółki Lotosu udzielały niezabezpieczonych pożyczek

Spółki Lotosu udzielały niezabezpieczonych pożyczek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Litewska spółka zależna Grupy Lotos - UAB Genciu Nafta - udzieliła niezabezpieczonej pożyczki spółce na Seszelach, przez co doszło do uszczuplenia aktywów Grupy Lotos - podał resort skarbu.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wyjaśniło w ten sposób mechanizm "wyprowadzenia" z Grupy Lotos 30 mln USD. Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha informował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że w ub.r. ze spółek zależnych Grupy Lotos na Litwie "wyprowadzono 30 mln dolarów".

Nieprawidłowości w litewskich spółkach Grupy Lotos stały się przyczyną wniosku do przewodniczącego rady nadzorczej Grupy Lotos o odwołanie prezesa spółki Pawła Olechnowicza. Rada nadzorcza spółki rozpocznie się we wtorek rano.

- Stanowisko MSP wynika z sytuacji w spółkach zależnych Grupy Lotos na Litwie. Na skutek działań osób wchodzących w skład organów tych spółek, aktywa Grupy Lotos zostały uszczuplone o 30 mln USD - wyjaśnił resort skarbu, uzasadniając przyczyny wniosku o odwołanie Olechnowicza.

Do uszczuplenia aktywów Grupy Lotos miało dojść na skutek pożyczki udzielonej w październiku 2006 r. spółce Ammotrade Ltd przez UAB Genciu Nafta, która z kolei jest spółką pośrednio kontrolowaną przez Grupę Lotos - podał resort.

- Beneficjent pożyczki, tj. spółka Ammotrade, ma siedzibę na Seszelach i nie posiada żadnego majątku, pożyczka nie jest zabezpieczona. Minister Gospodarki poinformował 6 lipca 2007 r. prokuraturę okręgową w Gdańsku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, która w drugiej połowie sierpnia wszczęła śledztwo w sprawie - wyjaśnił resort.

Zdaniem ministerstwa, Grupa Lotos powinna lepiej nadzorować spółki zależne. - Odpowiedzialność za niedostateczny nadzór w wymiarze korporacyjnym ponosi prezes - uznał resort.

Resort podał też w komunikacie, że Grupa Lotos powinna kontynuować program kompleksowego rozwoju technologicznego oraz działania mające na celu pozyskanie dostępu do złóż ropy naftowej na Morzu Północnym. - Wniosek o odwołanie prezesa nie ma związku z tymi działaniami - zapewniło ministerstwo.

Rzecznik prasowy Grupy Lotos Marcin Zachowicz powiedział PAP, że jeszcze w poniedziałek spółka opublikuje komunikat w sprawie litewskich spółek zależnych Grupy Lotos.

Zobacz także: Ważą się losy prezesa Olechnowicza
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spółki Lotosu udzielały niezabezpieczonych pożyczek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!