Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółki naftowo-gazowe liczą na zmiany w zasadach nadawania koncesji

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
26-11-2010 13:22
Spółki naftowo-gazowe liczą na zmiany w zasadach nadawania koncesji

Spółki zajmujące się poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce alarmują, iż obowiązując obecnie wymogi dotyczące przekształcenia koncesji poszukiwawczej w wydobywczą nie przystają do realiów prac poszukiwawczych prowadzonych w zakresie gazu niekonwencjonalnego. - Poszukiwania i eksploatacja gazu łupkowego odbiegają od klasycznego modelu, który stanowił podstawę obecnych rozwiązań prawnych, i wymagają zmian legislacyjnych, praktyki i procedur - twierdzi Jacek Wróblewski, dyrektor generalny BNK Petroleum w Polsce. Do tego celu spółki takie, jak BNK, powołały organizację branżową.

BNK Petroleum działa w Polsce przez spółki zależne...
[Jacek Wróblewski] Zgadza się – dokładnie poprzez dwie spółki – Saponis Investments, w której jesteśmy jednym z czterech udziałowców (26 proc. udziałów) oraz Indiana Investments, której jesteśmy wyłącznym udziałowcem. Naszymi partnerami w Saponis są: kanadyjskie LNG, austriacki RAG i włoska Sorgenia. Każda ze spółek - Saponis i Indiana - ma po trzy koncesje. Jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia dwóch odwiertów na każdej koncesji, co daje łączną liczbę przynajmniej 12 odwiertów do 2012 roku.

Jak wygląda obecny stan prac na polskich koncesjach BNK?

[JW] Na koncesjach Saponis w lipcu bieżącego roku przeprowadzone zostały badania sejsmiczne i zdecydowaliśmy o podjęciu przygotowań do wiercenia pierwszych dwóch odwiertów – jeden na koncesji Sławno – otwór Wytowno S-1 a drugi na koncesji Słupsk – otwór Lębork S-1. Będą one realizowane jeden po drugim. W tej chwili na miejscu pierwszego z odwiertów trwają prace przygotowawcze. Myślę, że w drugiej połowie grudnia będziemy mogli rozpocząć wiercenie otworu. Urządzenie i personel dostarczy nam do obu odwiertów Nafta Piła. Szereg innych kontraktorów będzie z nami współpracować przy poszczególnych pracach serwisowych.

Co będzie działo się w dalszej kolejności?

[Harold Neal] Wiercenie odwiertu pionowego potrwa od 35 do 45 dni. Następnie zostanie on zabezpieczony, a pobrane próbki przesłane zostaną do naszego laboratorium w USA. Na tym etapie nie przewidujemy jeszcze wierceń poziomych. Do tego potrzebna jest bowiem lepsza znajomość geologii rejonu badań. Dopiero w około pół roku po zakończeniu wiercenia, po przebadaniu próbek skał, będziemy gotowi do rozpoczęcia szczelinowania – w pierwszym etapie - w wykonanych otworach pionowych.

Co dokładnie dadzą analizy laboratoryjne?

[JW] Dzięki prowadzonym badaniom poznamy skład chemiczny i właściwości mechaniczne skały, jej miąższość, a także zawartość gazu. Pozwoli nam to oszacować potencjał danego rejonu. Jednak dopiero po szczelinowaniu będziemy wiedzieli ile faktycznie tego gazu można będzie wydobyć.

[HN] Ważne jest również, aby wykonać odwiert o średnicy pozwalającej w przyszłości na przeprowadzenie z niego odwiertów poziomych. Jeśli nie natrafimy na żadne przeszkody to chcemy, aby planowane przez nas odwierty miały taką średnicę.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP