Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sprzedawcy LOO odwołują się do sumienia posłów

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
04-09-2014 14:57
Sprzedawcy LOO odwołują się do sumienia posłów

W ub. roku branża protestowa na ulicach Warszawy.

W ubiegłym tygodniu do około 200 posłów, którzy w poprzedniej kadencji Sejmu poparli uchwalenie ustawy akcyzowej w jej obecnym brzmieniu, trafił list z apelem o wsparcie prac nad tzw. IV ustawą deregulacyjną, która ma naprawić część błędów obecnie obowiązujących przepisów.

To kolejna forma walki sprzedawców Lekkiego Oleju Napędowego (LOO) o zmianę niekorzystnych dla nich przepisów, które sprawiają, że każdy błąd formalny w oświadczeniach nabywców tego paliwa skutkuje naliczeniem sprzedawcy akcyzy w pełnej wysokości, zamiast karą administracyjną w postaci mandatu
- Nie może być tak, że za cudze błędy na oświadczeniu odpowiada sprzedawca i to w taki sposób, który może wręcz zagrozić istnieniu jego firmy. W treści listu odwołujemy się do sumienia posłów, którzy umożliwili taką sytuację, żeby teraz, w ramach zadośćuczynienia, wsparli prace nad IV ustawą deregulacyjną, która jak mamy nadzieję choć częściowo naprawi sytuację pod tym względem - powiedział w rozmowie z wnp.pl Andrzej Placzyński, inicjator akcji wysyłania listów do posłów i przedstawiciel Komitetu Koordynacyjnego Dystrybutorów Lekkiego Oleju Opałowego (KKDLOO) przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych.

Koordynator akcji przyznaje, że nie liczy na jakiś spektakularny efekt. - Zakładam, że może 10 proc. tych listów w ogóle dotrze do posłów. Mamy jednak nadzieję, że choć kilku z nich go przeczyta i zastanowi się nad jego treścią - mówi.

Andrzej Placzyński podkreśla, że proponowane przez branżę zmiany przepisów nie budzą żadnych kontrowersji natury politycznej, to wręcz modyfikacje o charakterze organizacyjnym, ograniczające swobodę interpretacji przepisów przez urzędy celne. Wydawałoby się, że nic prostszego, aby je wprowadzić, a jednak walka prowadzona jest bezskutecznie od lat.

- Odnoszę wrażenie, że z punktu widzenia obecnej trudnej sytuacji budżetowej takie brzmienie ustawy jest zwyczajnie wygodne dla rządzących, bo zapewnia stały dopływ gotówki z akcyzy, niezależnie od tego czy jest ona należna czy nie - mówi Andrzej Placzyński. I przytacza przykład własnej firmy, w przypadku której kontrolerzy napisali wprost, że nie stwierdzili zużycia LOO na cele inne niż grzewcze, ale w związku z uchybieniami formalnymi naliczony został domiar podatku na kwotę ponad 100 tys. zł.

Sprzedawcy LOO skarżą się, że obecnie wyraźnie widać nacisk na funkcjonariuszy służb kontrolnych, aby zwracali szczególną uwagę na kwestie formalne, czyli błędy w treści oświadczeń nabywców oleju, których nie sposób uniknąć i na które sprzedawcy nie mają najmniejszego wpływu.

KKDLOO nie ustaje w różnych formach protestu i zwracania uwagi opinii publicznej na ten problem. W ubiegłym tygodniu odbyła się pikieta przedstawicieli firm z tego sektora pod siedzibą Izby Celnej w Katowicach i pod Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Protestujący złożyli na ręce urzędników petycję z apelem, żeby izby celne powstrzymały się od działań grożących likwidacją firm do czasu rozstrzygnięcia skarg, skierowanych przez branżę do Trybunału Konstytucyjnego.

W przyszłym tygodniu odbędzie się także pikieta przed Sejmem, a w okresie przedwyborczym planowana jest akcja pod hasłem „Naucz posła czytać”, przewidująca dystrybucję materiałów dowodzących, że posłowie, którzy głosowali za ustawą akcyzową, nawet nie przeczytali jej zapisów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP