PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sprzedawcy LOO szykują protest przed NSA

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
21-05-2014 10:11
Sprzedawcy LOO szykują protest przed NSA
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Sprzedawcy oleju opałowego zrzeszeni w Komitecie Koordynacyjnym Dystrybutorów Oleju Opałowego (KKDOO) przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych organizują w dniu 22 maja br. pikietę protestacyjną przed siedzibą Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

Uczestnicy pikiety będą protestować pod hasłami „Sądy gwarantem prawa, a nie dochodów budżetu” oraz „Sędziowie! Nie pozwólcie nas okradać”.
Zdaniem KKDOO sprzedawcy oleju opałowego od kilku lat nękani są przez organy podatkowe ogromnymi karami podatkowymi (w wysokości ośmiokrotnie podwyższonej stawki akcyzy) za najdrobniejsze wady oświadczeń nabywców oleju czy choćby jednodniowe opóźnienie w przesłaniu do urzędu celnego zestawienia tych oświadczeń. Bardzo często skutek takiej kary to konfiskata majątku przedsiębiorcy i upadłość firmy sprzedającej olej.

Protestujący wskazują, że nawet rzetelni przedsiębiorcy, od lat bez zarzutu regulujący swoje zobowiązania wobec budżetu, traktowani są przez organy podatkowe jakby byli potencjalnymi przestępcami, celowo zmierzającymi do uszczuplenia dochodów budżetu i w konsekwencji – zasługującymi na maksymalnie dotkliwe kary.

W ich opinii dzieje się tak także wówczas, gdy jedynymi zarzutami są drobne uchybienia formalne w dokumentach, niezawinione przez sprzedawców i nie mające wpływu na ściągalność podatków. – Nie mamy prawa poprawić pomyłki na oświadczeniu ani uzupełniać dokumentacji. Nie są uwzględniane zeznania świadków i inne dowody dokumentujące prawidłowość rozliczenia podatku akcyzowego od oleju opałowego. Przepisy prawa nie przewidują możliwości zastosowania kary mandatu, grzywny czy upomnienia za choćby jednodniowe i niezawinione spóźnienie w przesłaniu do organu podatkowego zestawienia oświadczeń, a jedynie niezwykle dotkliwą karną akcyzę – czytamy w oświadczeniu KKDOO.

Komitet zwrócił się do NSA z apelem, aby sędziowie pochylili się ze zrozumieniem nad sytuacją sprzedawców LOO i nie pozwalali organom podatkowym na stosowanie nadmiernych, nieproporcjonalnych do kategorii naruszenia, bezprawnych represji podatkowych wobec uczciwych podatników.

Branża kierowała już skargi do sądów, premiera, Parlamentu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Komisji Europejskiej czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie przyniosły one, jak dotąd, rezultatów.

Sprzedawcy oleju złożyli także pięć skarg do Trybunału Konstytucyjnego, zarzucając przepisom podatkowym i sposobowi ich stosowania liczne naruszenia Konstytucji RP. Żadna z nich nie została jeszcze rozpatrzona.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP