XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stabilizacja cen paliw na niskim poziomie

Stabilizacja cen paliw na niskim poziomie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od początku roku na krajowym rynku paliw nie obserwujemy większych zmian cen i podobnie sytuacja wyglądała w mijającym tygodniu. Średni detaliczny poziom cen Pb95 zmniejszył się zaledwie 1 gr./l do 5,29 PLN/l. Podobnie 1 gr./l mniej, czyli średnio 5,34 PLN/l płaciliśmy za litr oleju napędowego. Na stabilnym średnim poziomie 2,67 PLN/l pozostały ceny autogazu.

Aktualny średni poziom detalicznych cen Pb95 – 5,29 PLN/ l - jest najniższy od połowy października 2011 roku. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego za benzynę płacimy około 11 gr./l mniej. Ceny diesla na rynku detalicznym z kolei są najniższe od połowy maja ubiegłego roku i litr tego paliw jest średnio 14 gr./l tańszy niż przed rokiem.

Względnie stały poziom cen detalicznych to wynik małej zmienności na rynku hurtowym. W ubiegłym tygodniu hurtowe ceny diesla i benzyn wzrosły około 4-5 gr./l, co oznacza, że do końca stycznia średnie ceny detaliczne na krajowych stacjach powinny pozostać na bardzo zbliżonym poziomie - przy czym na części stacji możemy zobaczyć symboliczne podwyżki 1-3 gr./l.

Wzrosty cen na rynku hurtowym wynikają po części z umiarkowanych podwyżek cen ropy i produktów gotowych. Mijający tydzień na rynku ropy naftowej jest pierwszym od końca grudnia kiedy obserwowaliśmy wzrosty cen. Notowania marcowej serii kontraktów na ropę Brent powróciły powyżej poziomu 107 USD/bbl i w piątek rano ropa Brent jest około 0,60 USD/bbl droższa niż przed tygodniem.

Międzynarodowa Agencja Energii zgodnie z najnowszymi prognozami spodziewa się przyspieszenia tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym roku do 1,3 mln bbl/d.

Zgodnie z ostatnimi danymi EIA amerykańskie zapasy ropy w ubiegłym tygodniu wzrosły 1 mln bbl do 351 mln bbl. Po gwałtownym spadku w pierwszym tygodniu stycznia, o 0,65 mln bbl/d (9%) wzrósł w minionym tygodniu import ropy do USA osiągając poziom 7,5 mln bbl/d. Zaskakujący okazał się spadek rezerw destylatów (olejów napędowych i opałowych) o 3,2 mln bbl, co oczywiście ma związek z utrzymującymi się gorszymi warunkami pogodowymi na wschodnim wybrzeżu USA. Od początku roku amerykański popyt na oleje wzrósł 25% do 3,8 mln bbl/d, ale z drugiej strony jest nadal 2% niższy od średniej dla listopada i grudnia. Z kolei amerykańska konsumpcja wszystkich gatunków paliw wzrosła w ubiegłym tygodniu 0,6% do 18,96 mln bbl/d i jest 1,7% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stabilizacja cen paliw na niskim poziomie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!