PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stacje paliw

Przyszłość technologii wytwarzania biopaliw

Autor: POLSKA IZBA PALIW PŁYNNYCH
16-03-2014 12:18 |  aktualizacja: 16-03-2014 11:48

W polityce europejskiej dotyczącej perspektywicznych metod otrzymywania biopaliw jako nośników energii do silników spalinowych zakładano, że podstawowy surowiec do otrzymywania biopaliw stanowić będzie szeroko pojęta biomasa. Do tej pory istniało kilka wzajemnie uzupełniających się definicji biomasy. Zgodnie z definicją europejską określoną w obowiązującej dyrektywie 2009/28/WE, biomasa oznacza ulegającą biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych działów przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także ulegającą biodegradacji część odpadów przemysłowych i miejskich.

Wprowadzenie
A zatem, przyjmując biomasę jako podstawowe źródło surowcowe do otrzymywania biopaliw, w definicji europejskiej uwzględnione zostały dwie podstawowe ścieżki surowcowe oraz odpowiadające im technologie przekształcania, a mianowicie procesy BtL (biomass to liquid), alternatywnie BtG (biomass to gas) i WtL (waste to liquid), alternatywnie WtG (waste to gas). Powyższa dyrektywa wprowadziła także pojęcie bioliquids – biocieczy, jako ciekłych biopaliw wykorzystywanych do celów energetycznych innych niż w transporcie, w tym do wytwarzania energii elektrycznej oraz energii ciepła i chłodu, produkowane z biomasy. A zatem procesy prowadzące do otrzymania biocieczy z tak zdefiniowanej biomasy jako surowca mieszczą się w grupach BtE (biomass to energy) oraz WtE (waste to energy).

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) opracowała Mapę Drogową Biopaliw w transporcie, w której uwzględnia się konieczność zrównoważonego rozwoju oraz ograniczania emisji GHG poprzez m.in. wykorzystanie ditlenku węgla. Także dyrektywa europejska w preambule zaleca, aby "...podjąć odpowiednie działania, obejmujące wsparcie zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do biopaliw oraz rozwój biopaliw drugiej i trzeciej generacji we Wspólnocie i na całym świecie".

Uwzględniając dotychczasowe doświadczenia i rozwój technologii wytwarzania biopaliw, a dokładniej paliw alternatywnych, pochodzących z surowców biologicznie i cywilizacyjnie odpadowych (procesy xtL) dąży się przede wszystkim do ograniczania emisji CO2 lub też optymalnego jego zbilansowania w procesach wytwarzania i spalania paliw. Wprowadzenie pojęcia "procesy xtL" podyktowane zostało potwierdzonym niedoborem biomasy jako surowca, co mogłoby uniemożliwiać otrzymywanie biopaliw w ilościach umożliwiających spełnienie założonych celów wskaźnikowych, zarówno w zakresie procentowego udziału w ogólnej puli paliw transportowych, jak i też w istotnym ograniczaniu emisji ditlenku węgla.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP