PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stacje paliw

Zmiany w ustawie o zapasach obowiązkowych

Autor: Ewa Likowska
20-12-2013 13:39 |  aktualizacja: 20-04-2014 11:21

Patrząc z zewnątrz, można odnieść wrażenie, że proces implementacji Dyrektywy Rady 2009/119/WE nadmiernie się przedłuża. Jednak z całą pewnością niezasadne jest stwierdzenie, że nowelizacja ustawy utknęła w jakimś martwym punkcie - rozmowa z Jackiem Bąkowskim, prezesem Agencji Rezerw Materiałowych

Nowelizacja ustawy o zapasach obowiązkowych stanowi m.in. implementację Dyrektywy Rady 2009/119/WE z 14 września 2009 r., nakładającej na państwa członkowskie UE obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych. Jej wprowadzenie do krajowego porządku prawnego miało nastąpić do 31 grudnia 2012 r. Jednak prace nad nowelizacją ustawy utknęły, projekt nie został jeszcze skierowany do Sejmu RP, a termin wprowadzenia zmian jest wciąż przesuwany. Co Polska na tym traci?
- Rzeczywiście, patrząc z zewnątrz, można odnieść wrażenie, że proces implementacji Dyrektywy Rady 2009/119/WE nadmiernie się przedłuża. Jednak z całą pewnością niezasadne jest stwierdzenie, że nowelizacja ustawy utknęła w jakimś martwym punkcie. Cały czas były i są prowadzone intensywne prace dotyczące określenia szczegółowego i transparentnego sposobu finansowania zapasów agencyjnych, uwzględniającego zarówno specyfikę realizowanych przez Agencję zadań, jak i zasady gospodarowania środkami publicznymi. Wydaje się, że po ostatnim posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów i Komisji Prawniczej wszystkie kwestie zostały właściwie uregulowane i można założyć, że dalsze prace legislacyjne ulegną znacznemu przyspieszeniu. Chciałbym podkreślić, że przedmiotowa nowela ustawy o zapasach paliw jest daleko idąca, znacząco zmieniająca polski system zapasów interwencyjnych, obszerna i bardzo trudna technicznie, co ma również wpływ na tempo prac. Z kontaktów z zagranicznymi odpowiednikami Agencji Rezerw Materiałowych w innych krajach wiem, że tempo implementacji Dyrektywy o zapasach w Polsce jest podobne jak w innych państw. Należy jednak zaznaczyć, że sam fakt niezaimplementowania Dyrektywy Rady 2009/119/WE w żadnej mierze nie wpływa ujemnie na poziom bezpieczeństwa paliwowego państwa. System gromadzenia i utrzymywania zapasów interwencyjnych ropy naftowej i produktów naftowych funkcjonuje w sposób ciągły i stabilny niezależnie od stopnia zaawansowania procesu legislacyjnego dotyczącego nowelizacji ustawy.

Do głównych zmian w systemie zapasów interwencyjnych należy plan zastąpienia "zużycia wewnętrznego ropy naftowej i produktów naftowych" "przywozem netto ropy naftowej i produktów naftowych wyrażonym w ekwiwalencie ropy naftowej". Będzie to stanowić podstawę do obliczenia wymaganej ilości zapasów interwencyjnych. Czy taka zmiana spowoduje obniżenie ogólnych kosztów tworzenia systemu interwencyjnego?

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


23 258 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP