Strajk w rafineriach koncernu Total

Strajk w rafineriach koncernu Total
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strajk na znak poparcia dla pracowników zagrożonej zamknięciem rafinerii ropy w Dunkierce objął w środę (17 lutego) wszystkie francuskie zakłady koncernu naftowego Total - podała dyrekcja.

Rzecznik Totalu powiedział, że do strajku przystąpiło od 70 do 80 procent pracowników. Zapewnił, że koncern dokłada starań, aby strajk nie wywarł znaczącego wpływu na zaopatrzenie klientów.

Według centrali związkowej CGT udział w strajku przekracza 95 procent w rafineriach i kilkunastu magazynach, w których całkowicie wstrzymano ruch produktów ropopochodnych.

Zamknięcie rafinerii Totalu w Dunkierce, zatrudniającej 370 osób i związanej z kilkuset podwykonawcami, oburza związkowców, którzy wskazują, że koncern, który odnotował zysk netto w wysokości 7,8 mld euro, chce zwalniać ludzi w środku recesji.

Total chce zamknąć lub sprzedać rafinerie w Europie ze względu na słabe zyski. W zeszłym tygodniu podał, że zamierza zmniejszyć do 2011 roku swoją produkcję rafineryjną o 500 mln baryłek dziennie.

Według komunikatu centrali związkowej CGT, związkowcy chcą ponownego uruchomienia rafinerii w Dunkierce oraz zorganizowania narodowego "okrągłego stołu" w sprawie przyszłości przemysłu rafineryjnego i zależności energetycznej kraju.

Około 150 pracowników zakładów rafineryjnych w Dunkierce, gdzie pracę wstrzymano we wrześniu, wdarło się we wtorek do pomieszczeń administracyjnych i okupuje je na znak protestu przeciwko likwidacji rafinerii.

W Dunkierce, gdzie przerabiano 137 tys. baryłek ropy dziennie (13 proc. całej produkcji rafinerii Totalu we Francji), strajk trwa od połowy stycznia.

Na znak solidarności związki zawodowe w Totalu zaapelowały o przystąpienie do co najmniej 48-godzinnego strajku, do czwartku wieczór, w sześciu francuskich rafineriach koncernu.

Koncern przełożył na koniec marca nadzwyczajne posiedzenie z udziałem związkowców, na którym zapadnie decyzja co do ostatecznego zamknięcia zakładów w Dunkierce. Wcześniej zapowiadał, że do zwolnień nie dojdzie, jeśli rafineria w Dunkierce zostanie zamknięta, a jej pracownicy otrzymają propozycje zatrudnienia w innych zakładach koncernu lub przejdą na wcześniejszą emeryturę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strajk w rafineriach koncernu Total

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!