PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szczelne zbiorniki paliwowe - zdrowe środowisko

Autor: Grzegorz Rączka, Urząd Dozoru Technicznego
12-09-2013 11:58

Zabezpieczenie zbiornika na paliwa płynne przed przeciekiem ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska. Przeciekający zbiornik zanieczyszcza wody gruntowe, powierzchniowe i grunt, co może być przyczyną rozszerzania się obszaru skażenia. Zanieczyszczone wody gruntowe, z których korzystają okoliczni mieszkańcy, mogą być przyczyną groźnych zatruć. Dlatego tak ważne, aby zbiorniki były szczelne, a ewentualny wyciek został szybko wychwycony i zostały podjęte działania zapobiegawcze, spełniające w tym zakresie wymagania rozporządzenia, o którym mowa poniżej.

Do 31 grudnia 2013 r. wszystkie zbiorniki na paliwa ciekłe w stacjach paliw muszą być dostosowane do technicznych wymagań, jakie są określone w rozporządzeniu ministra gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 243, poz. 2063, ze zm.).
Dotyczy to również zbiorników podlegających dozorowi technicznemu, dla których warunki techniczne zostały określone w rozporządzeniu ministra gospodarki z 18 września 2001 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych (Dz.U. Nr 113, poz. 1211, ze zm.) - zwane dalej rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego. Warunki techniczne dozoru technicznego przywołują w tej materii przepisy odrębne, którymi są wymagania określone w pierwszym z wymienionych rozporządzeń.

Terminy

Wspomniane wyżej rozporządzenie z 21 listopada 2005 r. - zwane dalej rozporządzeniem o bazach i stacjach paliw - było trzykrotnie nowelizowane przez ministra gospodarki. Nowelizacja z 12 grudnia 2007 roku (Dz.U. Nr 240, poz. 1753) przedłużyła do 31 grudnia 2012 roku termin, w jakim bazy i stacje paliw płynnych musiały zostać dostosowane do wymagań przepisów. Rozporządzenie o bazach i stacjach paliw z 21 listopada 2005 r. ustalało pierwotnie ten termin na 31 grudnia 2007 roku. Wobec trudności wielu właścicieli baz i stacji paliw z dotrzymaniem tego terminu modernizacji, Urząd Dozoru Technicznego zaopiniował pozytywnie projekt jego przesunięcia, proponując prolongatę o trzy lata. Ministerstwo Gospodarki przedłużyło czas na modernizację o pięć lat, dając tym samym szansę na rozłożenie prac w znacznie dłuższym czasie.

20 grudnia 2012 r. minister gospodarki dał właścicielom stacji kolejną szansę i przedłużył termin dostosowania zbiorników do obowiązujących przepisów do 31 grudnia 2013 r. (Dz.U. 2012 Nr 0 poz. 1479).

W sumie wydłużono czas na modernizację zbiorników aż o sześć lat i wydaje się, że 31 grudnia 2013 r. to tym razem termin ostateczny. Łącznie, uwzględniając pierwsze wydanie przepisu w sprawie baz i stacji paliw w 1996 r., okres dostosowawczy trwa już siedemnasty rok.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 622 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 404 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP