XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tajemnicze spółki robią fortunę na bankructwie Jukosu

Tajemnicze spółki robią fortunę na bankructwie Jukosu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bankructwo Jukosu, który upadł oskarżany przez władze Rosji o gigantyczne nadużycia, innym firmom przynosi krociowe zyski. Firma Unitex, której właścicieli nikt nie zna, kupiła na aukcji sieć stacji Jukosu i zaraz je odsprzedała z zyskiem prawie 150 mln dolarów.

Na aukcjach majątku po upadłym koncernie Jukos zwykle wygrywały państwowe rosyjskie koncerny. Ale największe kupony odcinają tajemnicze spółki, które kupiły majątek Jukosu, by zaraz sprzedać go z dużym zyskiem. W tym tygodniu rosyjski państwowy koncern Rosnieft ogłosił, że za 629 mln dol. kupił 495 stacji benzynowych od firmy Unitex, która miesiąc wcześniej kupiła je na aukcji majątku Jukosu. Za pakiet firm Jukosu, w którym znajdowały się te stacje, Unitex zapłacił 483 mln dol. Tylko na odsprzedaży stacji benzynowych po Jukosie w kilka tygodni Unitex zarobił na czysto blisko 150 mln dol - pisze "Gazeta Wyborcza".

Do aukcji na stacje po Jukosie stanął też brytyjsko-rosyjski koncern TNK-BP, ale szybko zrezygnował z licytacji, tłumacząc, iż cena jest za wysoka. Tymczasem zdaniem rosyjskich analityków nawet ta wyższa cena, którą teraz za stacje zapłacił Rosnieft, jest i tak o jedną czwartą niższa od ich wartości rynkowej. Jeszcze większe zdumienie budzi to, że Rosnieft przez miesiąc przymierzał się do aukcji na stacje Jukosu, a potem nagle wycofał się, tłumacząc, że nie miał dość czasu, by poznać dokumentację.

Do kogo należy firma Unitex, która tak sowicie zarobiła na stacjach Jukosu? Tego nie wiadomo. Rosyjscy dziennikarze wytropili tylko, że dwaj dyrektorzy tej spółki pracowali wcześniej w strukturach Gazprombanku.

Na dobry zarobek może też liczyć Prana, inny tajemniczy nabywca majątku po Jukosie. Za pakiet majątku upadłego koncernu, w którym znalazł się biurowiec centrali koncernu, Prana postanowiła zapłacić 3,9 mld dol. - pięć razy więcej od ceny wywoławczej! Rosnieft już zadeklarował, że chce odkupić moskiewski biurowiec i firmę handlową Jukos-M, które Prana kupiła w tym samym pakiecie. Wartość transakcji wycenia się na ponad 1,3 mld dol.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tajemnicze spółki robią fortunę na bankructwie Jukosu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!