Taniej na stacjach benzynowych

Taniej na stacjach benzynowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na krajowym rynku hurtowym w okresie od 1 do 11 września spadały ceny benzyn o 4 – 8 groszy na litrze, a oleju napędowego o około 3 - 7 groszy na litrze. Jednak nie na wszystkich stacjach ceny paliw podążają za spadkami cen w hurcie. Korekty są w dużym stopniu wynikiem dostosowania cen na danej stacji do konkurencji, dlatego są to zmiany zarówno w górę jak i w dół.

Średnio za litr benzyny Eurosuper 95 płacimy około 4,41 zł/l (spadek o 3 grosze/l w stosunku do ubiegłego tygodnia), oleju napędowego około 3,75 zł/l (spadek o 2 grosze/l), a LPG 1,89 zł/l (spadek o 1 grosz/l). wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach spadki powinny być kontynuowane, jednak większych obniżek możemy się spodziewać w przypadku benzyn.

Z analizy wynika, że za Eurosuper 95 na stacji płacimy dokładnie tyle ile przed rokiem, a olej napędowy wiąż pozostaje dużo tańszy. W przypadku oleju napędowego poziom realizowanej marży pozostaje na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego, podczas gdy marża na benzynach jest blisko 30 groszy na litrze wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego obecnie sięga 50 groszy na litrze.

Ropa - wsparcia utrzymane, 6% wzrost w ciągu tygodnia

Ceny październikowych kontraktów na ropę WTI w Nowym Jorku powróciły w mijającym tygodniu powyżej poziomu 72$.Tym samym w ciągu tygodnia ropa naftowa zanotowała ponad 6% wzrost cen, utrzymała wsparcia w rejonie 66$, a na wykresie tygodniowym możemy pokusi się o formację wzrostową. Technicznie jeśli rynek nie przebije oporu w rejonie 72,50$, możemy mieć z początkiem przyszłego tygodnia korektę w rejon 68-70$, jednak scenariusz powrotu cen do poziomu 76$ pozostaje w dalszym ciągu aktualny. Motorem napędowym wzrostów cen jest oczywiście osłabienie dolara (kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,46) i wzrosty amerykańskich indeksów akcji. Zapasy ropy w USA pomimo dużego spadku (prawie 6 mln bbl) pozostają na wysokim poziomie.

OPEC pozostawił limity produkcji na niezmienionym poziomie dla 11 członków kartelu (Irak jest poza limitami) 24,845 mln bbl/d zaznaczając jednocześnie, że na rynku jest nadwyżka podaży ropy, a poszczególni członkowie kartelu powinni dostosować produkcję do ustalonych limitów wydobycia. OPEC zrealizował limit produkcji tylko w 70%. Obecna produkcja OPEC-11 to 26,3 mln bbl/d, czyli 1,4 mln bbl/d powyżej ustalonego limitu.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (US EIA) w najnowszych prognozach przewiduje wzrost konsumpcji ropy w IV kwartale tego roku ze względu na spodziewane ożywienie w światowej gospodarce, którego motorem napędowym są gospodarki Dalekiego Wschodu. Będzie to pierwszy wzrost popytu na ropę od 5 kwartałów. W 2010 roku konsumpcja ropy ma wzrosnąć o 0,9 mln bbl/d w porównaniu z rokiem 2009 . Podobnie rewizji prognoz popytu w górę dokonała. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w najnowszym Oil Market Report dokonała znacznej rewizji w górę prognoz popytu na ropę na 2009 i 2010 rok uwzględniając stabilizowanie się światowej gospodarki i lepsze od oczekiwań dane o popycie z Ameryki Północnej oraz Dalekiego Wschodu. Przy czym w krajach OECD konsumpcja ropy do końca tego roku pozostanie nadal stosunkowo niska. Według najnowszych szacunków w 2009 i 2010 roku światowy popyt na ropę osiągnie poziomy 84,4 mln bbl/d i 85,7 mln bbl/d, co oznacza rewizję prognoz w górę o 0,5 mln bbl/d. W 2008 roku światowy popyt na ropę oscylował na poziomie 86,3 mln bbl/d i był 0,2 mln bbl/d niższy od największego (jak do tej pory) poziomu światowej konsumpcji z 2007 roku 86,5 mln bbl/d.W długim okresie popyt na ropę będzie nadal rósł. W dalszym ciągu spadek wartości dolara (kurs EUR/USD jest na poziomie 1,46) oraz dobre nastroje na rynkach akcji wraz z wstępnym sygnałem wzrostu cen ropy na wykresie w skali tygodniowej pozwalają dość optymistycznie spojrzeć na wzrostowego perspektywy rynku i powrót cen ropy w rejon 76$.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Taniej na stacjach benzynowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!