Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Timothy Elliott, KOV: dywersyfikacja aktywów zapewni sukces

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-05-2010 11:18
Timothy Elliott, KOV: dywersyfikacja aktywów zapewni sukces

Naszym priorytetem jest długofalowe budowanie wartości spółki - poprzez gromadzenie atrakcyjnych i zdywersyfikowanych aktywów oraz umiejętne zarządzanie spółką. W sektorze poszukiwawczo-wydobywczym podstawowym wyznacznikiem wartości spółki nie jest wygenerowany zysk, ale posiadanie potwierdzonych rezerw ropy i gazu, czyli takich, jakie mamy na Ukrainie - mówo Tomothy Elliott, prezes Kulczyk Oil Ventures.

Czy wybiegacie już z planami poza okres objęty w prospekcie emisyjnym?
- Aby móc spojrzeć w przyszłość, musimy najpierw precyzyjnie określić miejsce, w którym znajdujemy się obecnie. Po zamknięciu IPO sfinalizujemy transakcję zakupu udziałów jednego z największych niezależnych producentów gazu na Ukrainie.

Mamy również potwierdzone przez niezależnych ekspertów zasoby warunkowe w Brunei, czyli takie, które na pewno są, ale wymagają potwierdzenia, że można je eksploatować w sposób opłacalny. To przyniesie program wierceń, z którym właśnie wystartowaliśmy, w tym dwa odwierty ocenne.

Na kolejnym poziomie ryzyka znajdują się tak zwane zasoby perspektywiczne, których potencjał wymaga jeszcze potwierdzenia badaniami sejsmicznymi i odwiertami poszukiwawczymi.

Podsumowując - jesteśmy spółką poszukiwawczo-wydobywczą, ale jeszcze ze stosunkowo niewielkim udziałem zasobów eksploatacyjnych. Będziemy więc koncentrować się na powiększaniu naszych rezerw: inwestując w posiadane już aktywa i przekształcając zasoby o większym stopniu ryzyka w potwierdzone rezerwy.

W tym kontekście największe nadzieje wiążecie chyba ze złożami w Brunei?

Tak, jest to bardzo obiecujący projekt. Proszę pamiętać, że Brunei to kraj bogaty w ropę a nasze koncesje obejmują niemal 90 proc. terytorium lądowego kraju. Odkryto tam aż trzy gigantyczne złoża ropy. Złoża węglowodorów występują tam w bardzo dużych skupiskach. Potwierdzały to już badania przeprowadzane kilkadziesiąt lat temu. Jednak od lat 70. ubiegłego wieku produkcja ropy na obszarze lądowym Brunei ustała. W tamtym czasie eksploatacja lądowych złóż w Brunei w porównaniu z nowoodkrytymi złożami offshore, była nieopłacalna ze względu wysoki koszt poszukiwań na trudnym geograficznie terenie i jednocześnie niskie ceny ropy. Między innymi dlatego Shell zaprzestał prowadzenia badań na złożach lądowych w Brunei w latach 80.

Skok technologiczny, jaki dokonał się od tego czasu, dzięki któremu koszt badań w trudnym terenie znacznie spadł, pozwala nam powrócić do tych projektów. Cena ropy także jest obecnie ponad czterokrotnie wyższa. Jednak w porównaniu do innych krajów badania 3D, konieczne do prawidłowego oszacowania złóż, wciąż są stosunkowo drogie. Samo pozyskanie tych danych kosztowało nas do tej pory około 50 mln dolarów. Dla porównania pozyskanie danych 3D z obszaru o podobnej powierzchni w Syrii szacujemy na 6 mln dolarów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP