Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

TK odroczył rozprawę w sprawie akcyzy na LOO

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
23-09-2014 15:41
TK odroczył rozprawę w sprawie akcyzy na LOO
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo ogłoszenie wyroku w sprawie skargi dotyczącej rozporządzenia ministra finansów, umożliwiającego nałożenie kary w postaci podwyższonej stawki akcyzy na sprzedawcę oleju opałowego, w sytuacji gdy nabywca wpisał nieprawdziwe dane w oświadczeniu o przeznaczeniu tego paliwa.

Spółka, która skierowała skargę do Trybunału, zakwestionowała zgodność z konstytucją rozporządzenia do ustawy o akcyzie obowiązującego w 2003 roku, tłumacząc, że poprzez ograniczenie prawa własności naruszało ono ustawę zasadniczą.
Chodziło o przeniesienie na sprzedawcę oleju opałowego odpowiedzialności finansowej za podanie przez nabywcę oleju nieprawdziwych danych w oświadczeniu o jego przeznaczeniu do celów grzewczych. Przepisy rozporządzenia zobowiązywały sprzedawcę LOO do kontroli prawdziwości oświadczeń, czyli podejmowania działań obiektywnie niemożliwych do wykonania w świetle przyznanych mu kompetencji.

Jak powiedziała w trakcie rozprawy Katarzyna Łakoma, przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich, który poparł autorów skargi, przepisy te naruszały zasadę zaufania obywateli do państwa, zrównując sytuację, gdy sprzedawca LOO w ogóle nie pozyskuje od nabywców oleju oświadczeń o przeznaczeniu paliwa do celów grzewczych oraz sytuację, gdy przedsiębiorca pozyskuje oświadczenia, dochowując wszelkich wymogów formalnych, ale ich treść okazuje się niezgodna ze stanem faktycznym. - Sprzedawcy LOO nie mają żadnej możliwości skontrolowania prawdziwości tych oświadczeń - podkreślała Katarzyna Łakoma.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował się bezterminowo odroczyć rozprawę.

Przedstawiciele branży LOO obawiają się, że może to oznaczać próbę ucieczki od merytorycznego rozpatrzenia tej skargi. - Wygląda na to, że Trybunał nie jest pewien czy linia orzecznictwa sądów administracyjnych w tej sprawie jest jednolita. Jeżeli otrzyma informację z Naczelnego Sądu Administracyjnego, że nie jest, bo zapewne były jakieś wyjątki w tej kwestii, będzie to pretekst, żeby się tą skargą nie zajmować - przewiduje Sławomir Szymankiewicz, przedstawiciel Komitetu Koordynacyjnego Dystrybutorów LOO, działającego przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych. Jego zdaniem podobnie było w przypadku dwóch ostatnich orzeczeń Trybunału, w których uchylił on skargi sprzedawców oleju w sprawie konstytucyjności przepisów akcyzowych na olej opałowy, uzasadniając to twierdzeniem, że sprzedawca oleju nie wykazał się należytą starannością w przestrzeganiu skarżonego prawa.

- Trybunał mógłby orzec o konstytucyjności tych przepisów, czym zamknąłby sprawę, ale musiałby stworzyć uzasadnienie takiego orzeczenia, co byłoby bardzo trudną sztuką przy sile argumentów strony skarżącej - ocenił Sławomir Szymankiewicz.

W jego opinii ewentualne orzeczenie o niekonstytucyjności tych przepisów, mimo tego, że dotyczy ono nie obowiązującego już stanu prawnego, miałoby znaczenie dla wszystkich spraw trwających lub zakończonych przed sądami administracyjnymi, bo otwierałoby drogę wielu dystrybutorom LOO do odzyskania nienależnie - ich zdaniem - zapłaconej akcyzy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP