To jeszcze nie koniec obniżek na stacjach?

To jeszcze nie koniec obniżek na stacjach?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny benzyny najniżej od ponad dwóch lat i dalsze spadki cen oleju napędowego - taki optymistyczny obraz na początku roku widzą kierowcy na stacjach paliw w Polsce. Wszystkich tych, którzy obawiają się, że ta dobra passa już niedługo się skończy uspokajamy - najbliższe dni powinny przynieść kontynuację obniżek.

Na stacjach benzyna jest wyraźnie tańsza od oleju napędowego, jednak na rynku hurtowym różnica pomiędzy notowaniami obu gatunków paliw w ostatnich dniach wyraźnie się zmniejszyła. To może oznaczać, że w nadchodzących tygodniach także w detalu będziemy obserwować zbliżenie cen diesla i 95-okatnowej odmiany benzyny.

Spokojny początek roku w rafineriach

Pierwsze dni stycznia nie przynoszą dużych zmian w hurtowych notowaniach paliw. W cennikach krajowych rafinerii dominują obniżki, ale skala spadków w porównaniu z końcem 2013 r. nie przekracza 100 złotych na metrze sześciennym paliwa. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi dzisiaj w hurcie 4101 PLN/metr sześc. i w porównaniu z końcem ubiegłego roku jest niższa o 39,70 PLN. Mocniejsze spadki – sięgające 67,50 PLN/metr sześc. - odnotowaliśmy w oleju napędowym. Metr sześcienny diesla kosztuje dzisiaj średnio 4136 PLN.

Warto zaznaczyć, że po spadkach z ostatnich dni na rynku hurtowym średnie ceny oleju napędowego są na poziomie najniższym od końca kwietnia 2013 r.

Coraz tańsze tankowanie

Na stacjach kierowcy tankujący benzynę płacą najmniej od połowy października 2011 r. Średnia cena tego paliwa spadła o 3 grosze i wynosi aktualnie 5,29 PLN/l. Olej napędowy potaniał o dwa grosze i średnio litr kosztuje w Polsce 5,37 PLN. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się cena autogazu, która nadal wynosi 2,67 PLN/l.

Dobrą widomością jest ta, że jeszcze mniej powinniśmy płacić w przyszłym tygodniu. Nasza prognoza detalicznych cen paliw dla benzyny bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,24-5,32 PLN/l. Dla oleju napędowego szacowane ceny to 5,29-5,38 PLN/l, a dla autogazu 2,62-2,68 PLN/l.

Sudan Południowy w konflikcie

Jeden z poważnych problemów lokalnych, które mogą odbić się na światowym rynku naftowym, jest trwający obecnie konflikt między zwaśnionymi politykami w Sudanie Południowym. Ten kraj jest w Afryce Subsaharyjskiej trzecim największym posiadaczem zasobów naftowych – po Nigerii i Angoli. Należy pamiętać, że ze względów tranzytowych ropa południowosudańska jest eksportowana przez rurociągi należące do Sudanu, co do niedawna także stanowiło oś konfliktu między krajami. Wydaje się, że obawy o mocne podbicie cen są jeszcze nieco przedwczesne, ale ryzyko cały czas niejako „wisi w powietrzu”.

Libia wraca do czołówki

Z Afryki płynie jednak także drugi sygnał odnośnie podaży surowca: wzrost wydobycia w Libii. Zgodnie z informacją płynącą z National Oil Corp. produkcja ropy naftowej wzrosła do 546 tysięcy baryłek dziennie. Chodzi tu o zwiększenie wydobycia z pola Sharara. Jednocześnie nie ustają problemy wewnętrzne, związane m.in. z działaniem separatystów w regionie Cyrenajki. Jest poważne ryzyko zatopienia tankowców korzystających z portów na południe od Bengazi. Wcześniej eksportować miały one 600 tys. baryłek ropy dziennie. Niewątpliwie jednak trzeba zwrócić uwagę, że Libia powoli wraca do światowej czołówki – choć nie bez problemów. Zapewne jej zwiększający się udział w produkcji globalnej będzie jednym z najistotniejszych wydarzeń na rynku naftowym w 2014 roku.

Senator z Alaski uderza w „zabytkową” ustawę

Wydarzeniem również interesującym w tym tygodniu jest wniosek Lisy Murkowski, senator z Alaski o zniesienie prawa, które zakazuje eksportu surowca ze Stanów Zjednoczonych. Ustawa ma 94 lata, a powodem jej zniesienia może być fakt, że wydobycie ropy w USA było w zeszłym roku największe od 24 lat, a jego wysokość to 7,5 mln baryłek dziennie. Argumentacja dotycząca szkodliwości tego prawa dla interesów kraju może niebawem przyczynić się do zmiany globalnej konfiguracji tranzytu naftowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!