To jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach

To jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny paliw na stacjach rosną kolejny tydzień z rzędu, a droga ropa i słaba złotówka wskazują na to, że to jeszcze nie koniec serii wakacyjnych podwyżek. Musimy przygotować się na to, że koszty urlopowych podróży w drugiej połowie lipca będą jeszcze wyższe.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 1–5 lipca 2013 r.

Na rynku detalicznym odnotowaliśmy rzadko spotykaną w sezonie letnim sytuację wyrównania cen benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego, która jest przełożeniem tego co od kilkunastu dni dzieje się na rynku hurtowym.

Ceny w rafineriach w górę

Kombinacja drożejącej systematycznie ropy i kursu złotówki relacji do dolara utrzymującego się blisko tegorocznego maksimum nie mogła skończyć się inaczej, jak tylko rosnącymi cenami w krajowych rafineriach.

Na przestrzeni mijającego tygodnia oba paliwa podstawowe – olej napędowy i 95-oktanowa benzyna, systematycznie drożały. Podwyżki wyraźniejsze były w przypadku benzyny, której cena na rynku hurtowym wzrosła od ubiegłego piątku o 85,90 PLN i metr sześcienny tego paliwa w rafineriach kosztuje dzisiaj średnio 4365,80 PLN. Olej napędowy, który w tym samy okresie podrożał o niecałe 55 PLN, jest średnio wyceniany na 4367,50 PLN/metr sześc.

Tankowanie znowu droższe

Warto zauważyć, że z tak wysokimi cenami na rynku hurtowym ostatni raz mieliśmy do czynienia na początku kwietnia tego roku, a wtedy tankując na stacjach za litr paliwa płaciliśmy około 5,60 PLN. Obecnie ceny są wyraźnie niższe – wynoszą 5,45 PLN/l w przypadku obu gatunków paliw - ale konsekwentnie rosną. W tym tygodniu benzyna bezołowiowa podrożała o grosz a olej napędowy o trzy grosze. Bez zmian pozostała cena autogazu, która utrzymała się na niskim poziomie 2,30 PLN/l.

Kilkugroszowych podwyżek możemy się spodziewać także w nadchodzącym tygodniu. Prognoza na najbliższe dni dla benzyny bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,43-5,53 PLN/l. Dla oleju napędowego wynosi on 5,44-5,54 PLN. W przypadku autogazu najczęściej będziemy spotykać ceny na poziomie 2,28-2,37 PLN/l.

Egipt przestraszy jeszcze naftowy rynek?

W ostatnim tygodniu najbardziej elektryzującym wydarzeniem dla rynku naftowego była burzliwa zmiana władzy w Egipcie, która może zaowocować dość gwałtownymi niepokojami –które mogą rozlać się na inne kraje arabskie. Na co warto zwrócić uwagę – władza w Egipcie została przejęta przez armię, a odsunięty prezydent Mursi – związany był z Bractwem Muzułmańskim, aktywnym w różnych krajach regionu. To z kolei może generować społeczne niepokoje, nierzadko wsparte motywami religijnymi – i stanowić poważne zagrożenie dla stabilności w regionie Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

W momencie w którym w Egipcie toczą się starcia – ropa na przestrzeni minionego tygodnia zyskała około 3 dolarów na baryłce – momentami przekraczając nawet 106 USD. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja jeszcze się nie ustabilizuje, a zatem na spadek cen ropy trudno liczyć. Wprawdzie Egipt nie jest krajem wydobywającym ropę, ale ma ogromne znaczenie tranzytowe (Kanał Sueski i rurociąg Sumed) - a to w cenach z pewnością da się zauważyć.

Inne wydarzenia też stymulują wzrosty

Drugim impulsem wzrostowym w przypadku rynku naftowego były w tym tygodniu informacje o poziomie zapasów w USA. Tamtejsze rezerwy solidnie spadły - aż o 10,3 mln baryłek i wynoszą 383,8 mln baryłek. Jest to spore zaskoczenie, choćby dlatego,że analitycy sugerowali, że zmiana może wynosić jedną piątą tej ilości. Zapasy benzyny spadły o 1,7 mln baryłek i wyniosły tym samym223,7 mln baryłek.

W tym tygodniu uzyskaliśmy także ciekawą informację o ropie z Rosji – dyferencjał tamtejszego surowca typu Urals z ropą Brent jest dodatni. Tak istotny wynik ropy Urals w tym miesiącu wiąże się z najniższym od pięciu lat eksportem z nadbałtyckiego portu w Primorsku i czarnomorskiego w Noworosyjsku. Tym samym możemy widzieć przekierowanie części surowca choćby na rynki azjatyckie – co może zaskutkować trudnościami dla rafinerii w naszej części Europy.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!