Transnieft ograniczy tranzyt rosyjskiej ropy przez Naftoport

Transnieft ograniczy tranzyt rosyjskiej ropy przez Naftoport
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czwartym kwartale br. rosyjska spółka Transnieft zamierza zmniejszyć ilość przesyłanej tranzytem ropy naftowej rurociągiem zarządzanym przez polski PERN Przyjaźń w kierunku gdańskiego Naftoportu.

Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór powiedział w poniedziałek, że plany ograniczenia tranzytu rosyjskiego surowca na odcinku Adamowo-Gdańsk wynikają z niewykorzystywanych przez Transnieft mocy przesyłowych w kierunku na terminal w Primorsku.

Informacja o zamierzeniach dotyczących ograniczenia tranzytu ropy naftowej przez rosyjski Transnieft, została przekazana MSP przez prezesa PERN, jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, zarządzającej krajową siecią rurociągów.

- Skutki takiego stanu rzeczy są przedmiotem analiz zarządu PERN Przyjaźń. Z posiadanych informacji wynika, że ograniczenia dostaw w IV kwartale, dotyczą jedynie tranzytu ropy przez gdański Naftoport, nie dotyczą zaś w żadnym stopniu obniżenia tłoczeń dla polskich i niemieckich rafinerii poprzez Adamowo - podkreślił Wewiór.

Dodał, iż z posiadanych przez MSP informacji wynika, że decyzja o ograniczeniu tranzytu rosyjskiej ropy naftowej przez gdański Naftoport, "podyktowana jest względami czysto ekonomicznymi".

Wewiór zaznaczył jednocześnie, iż w I kw. 2009 r. tranzyt rosyjskiego surowca na kierunku Adamowo-Gdańsk "ulegnie zwiększeniu, co związane jest z ograniczeniem możliwości tranzytu przez Noworosyjsk z powodu warunków zimowych".

Jak poinformował Wewiór, PERN opracowuje obecnie strategię działalności spółki na najbliższe lata. "Podyktowane jest to przede wszystkim koniecznością kompleksowej współpracy spółki z firmami z sektora paliwowego w zakresie możliwości tłoczenia i magazynowania różnych gatunków ropy naftowej" - wyjaśnił. Przyznał też, iż "w związku z dynamicznymi procesami zmian w otoczeniu zewnętrznym" konieczne staje się dokonanie pewnych zmian w "Polityce rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce", opracowanej przez Ministra Gospodarki i przyjętej przez Radę Ministrów w lutym 2007 r.

- W Ministerstwie Gospodarki został powołany - na wniosek podsekretarza stanu w MSP - międzyresortowy zespół składający się z przedstawicieli Ministra Gospodarki i Ministra Skarbu Państwa, mający na celu wypracowanie zmian w obowiązujących politykach rządowych, m.in. "Polityce rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce" - oświadczył Wewiór.

W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy w ocenie MSP, istnieje konieczność korekty i w oparciu o jakie priorytety rządowej strategii dla sektora paliwowego, uwzględniające ewentualne ograniczenie transportu rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń", w tym przez gdański Naftoport?

W połowie września "Rzeczpospolita" napisała, iż Transnieft, zarządzający rosyjskimi naftociągami i przesyłem ropy naftowej za granicę, chce w IV kw. przekierować część surowca tradycyjnie wysyłanego przez Gdańsk i ukraińską Odessę (i statkami dalej do Europy) do swoich portów - Primorsk w Zatoce Fińskiej i Noworosyjsk nad Morzem Czarnym.

Według "Rzeczpospolitej", szef rosyjskiego Transnieftu Nikołaj Tokariew zapowiedział, że w 2012 r. eksport przez porty na Ukrainie i w Polsce w ogóle może zostać wstrzymany, gdyż do tego czasu powstanie nowy rurociąg łączący złoża syberyjskie z Primorskiem i dostawy do tego portu praktycznie się podwoją.

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział ostatnio w wywiadzie dla "Orlen Ekspresu", wewnętrznej gazety płockiego koncernu, iż w jego ocenie, scenariusz ograniczenia roli krajów tranzytowych w przesyle rosyjskiej ropy naftowej tłoczonej rurociągiem "Przyjaźń", jest obecnie mało prawdopodobny. "Jeżeli dojdzie do jakichś ograniczeń, będą to raczej ograniczenia wolumenu, a nie całkowite wyłączenie rurociągu +Przyjaźń+" - dodał.

Krawiec zapewnił, iż PKN Orlen prowadzi szeroko zakrojone prace, by być gotowym na zakup surowca z morza i transport przez Naftoport rurociągiem północnym do Płocka.

- W tej chwili nasza rafineria w Płocku jest przygotowana technologicznie do przerobu 64 gatunków ropy naftowej. W lipcu i sierpniu przerobiliśmy 580 tys. ton ropy norweskiej Volve. Oczywiście, uwzględnić musimy ekonomikę. Dzisiaj najtańszą dla nas w przerobie ropą jest rosyjska Rebco transportowana Przyjaźnią. Ale procesy na rynku przebiegają dynamicznie, zawęża się różnica w cenie między ropą Brent a ropą Ural - wyjaśnił Krawiec.

Jak zauważył prezes PKN Orlen, w ciągu kilku lat może okazać się, biorąc pod uwagę stanowisko rosyjskie o transporcie ropy naftowej morzem od 2012-13 roku, że coraz bardziej opłacalne do przerobu surowca w płockiej rafinerii będą gatunki inne niż Rebco.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Transnieft ograniczy tranzyt rosyjskiej ropy przez Naftoport

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!