PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudne półrocze dla rafinerii Orlenu

Autor: wnp.pl (MS)
31-08-2011 11:45

W pierwszym półroczu 2011 r. segment rafineryjny w PKN Orlen wygenerował 1,5 mld zł zysku operacyjnego, ale po oczyszczeniu o efekt LIFO rezultat wygląda już znacznie gorzej i wynosi 488 mln zł. Kamil Kliszcz z DI BRE Bank szuka przyczyn takiej sytuacji.

Jego zdaniem warto przy tym zauważyć, że wyniki w pierwszym półroczu zostały wsparte jednorazowymi zyskami z wyceny zapasów, które zaprezentowane zostały poza klasyczną kategorią efektu LIFO, choć ich sens ekonomiczny w naszej opinii był bardzo podobny. - Dla przykładu w I kwartale Orlen zanotował 296 mln zł z tytułu zastąpienia zbiornika ropy ciężkiej lekką co skutkowało przyspieszonym „efektem LIFO”. Podobnie transakcja odkupienia transzy rezerw obowiązkowych w II kwartale pozwoliła na 211 mln zł zysku - argumentuje. Wynika z tego, iż bez wzrostu cen ropy na światowych rynkach oczyszczony EBIT segmentu w pierwszym półroczu byłby ujemny (-19 mln zł w porównaniu z 581 mln zł w I półroczu 2010).
- Częściowo tak słaby rezultat można tłumaczyć przestojem remontowym w rafinerii w Płocku, ale głównym powodem było drastyczne pogorszenie marż rafineryjnych, które wg kalkulacji spółki obniżyło wyniki w ujęciu r/r o prawie 1,1 mld zł. Nie udało się tego ubytku zrekompensować wysokim dyferencjałem Ural/Brent, który średnio w tym okresie utrzymywał się na poziomie 2,9 USD/Bbl wobec 1,6 USD/Bbl w analogicznym okresie 2010 roku, co wsparło EBIT kwotą 446 mln zł - analizuje Kamil Kliszcz.

W rozbiciu wyniku segmentu na poszczególne zakłady przerobowe warto, jego zdaniem, zauważyć relatywnie słaby rezultat rafinerii w Płocku, która do tej pory była głównym ośrodkiem generowania zysków w tym obszarze. - Tymczasem po oczyszczeniu jej wyników o wspomniane wcześniej jednorazowe zyski na zapasach wypadła ona w I półroczu wyraźnie gorzej od zakładu w Możejkach, który w II kwartale wypracował 87 mln zł zysku operacyjnego wg LIFO i obok pobocznych działalności (Rafineria Trzebinia, Orlen Asfalt) był głównym pozytywnym kontrybutorem do wyników segmentu - podkreśla analityk.

Obok sygnalizowanych przestojów kluczowych instalacji produkcyjnych (HC, HG, instalacja wodoru) powodem osłabienia marż realizowanych w Polsce w większym stopniu niż wynikało to z rynkowego spadku cracków produktowych może być zwiększona konkurencja związana ze zwiększeniem produkcji przez Lotos. - Ryzyko spadku premii lądowej, na które zwracaliśmy uwagę w naszym poprzednim raporcie analitycznym wydaje się materializować i w kolejnych kwartałach trudno oczekiwać w tym obszarze istotnej poprawy - ocenia Kliszcz.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP