PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trybunał Konstytucyjny idzie w sukurs sprzedawcom oleju opałowego

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
09-03-2015 16:07
Trybunał Konstytucyjny idzie w sukurs sprzedawcom oleju opałowego
Fot. Fotolia

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie podatku akcyzowego, obowiązująca w latach 2003-2004, a dotycząca przypadków nieświadomego przyjęcia przez sprzedającego oświadczenia nabywcy o przeznaczeniu kupowanego oleju na cele opałowe, zawierającego nieprawdziwe dane, jest niezgodna z Konstytucją RP.

W ustanym uzasadnieniu orzeczenia z 12 lutego br. Trybunał podkreślił, że unormowanie nakładające na sprzedawcę oleju opałowego obowiązek związany z odebraniem i przechowaniem oświadczeń nabywcy o przeznaczeniu oleju na cele opałowe, uprawniających do zastosowania obniżonej stawki akcyzy, wprowadzono w celu zapewnienia właściwej kontroli w zakresie obrotu wyrobami energetycznymi. Jednak wprowadzając rozwiązania przeciwdziałające zjawisku wykorzystania oleju opałowego na cele napędowe nie można - zdaniem TK - tracić z pola widzenia podmiotów dokonujących sprzedaży oleju i ich słusznych interesów.
Zdaniem Trybunału swoboda prawodawcy w zakresie ustalania zasad korzystania ze zwolnienia lub obniżonej stawki podatkowej, nie uprawnia go do ustanawiania warunków, które są niemożliwe do spełnienia przez podatnika.

TK w taki właśnie sposób ocenił unormowanie, w którego świetle nieprawdziwość danych zawartych w oświadczeniu o przeznaczeniu oleju opałowego spełniającym wymogi formalne, jest utożsamiana z brakiem takiego oświadczenia, a przez to wiąże się z koniecznością zapłaty podatku wg stawki przewidzianej dla oleju napędowego.

Zdaniem Trybunału konstytucyjnie niedopuszczalne jest obciążenie podatnika koniecznością poniesienia zwiększonych obciążeń podatkowych w sytuacji, gdy nieświadomie przyjął on oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego zawierające nieprawdziwe dane. Jako potwierdzenie braku świadomości Trybunał wskazał m.in. ustalenia dokonane przez sąd karny w prawomocnym wyroku skazującym osoby odpowiedzialne za wprowadzenie w błąd sprzedającego olej opałowy.

TK potwierdził tym samym to, o czym sprzedawcy oleju opałowego mówili od lat, że podatnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji wprowadzenia fałszywych oświadczeń przez nabywców oleju opałowego, jeżeli nie miał on świadomości, ze przyjmuje oświadczenie zawierające nieprawdziwe dane.

- To bardzo ważne orzeczenie z kilku powodów - mówi Sławomir Szymankiewicz, przedstawiciel Komitetu Koordynacyjnego Dystrybutorów Lekkiego Oleju Opałowego (KKDLOO), działającego przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych (PIPP). - Po pierwsze daje ono podstawę do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dla tych przedsiębiorców, którzy zostali ukarani domiarem podatkowym za okres obowiązywania zakwestionowanego wyrokiem Trybunału przepisu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP