Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trzy razy więcej chętnych na obligacje serii B Orlenu

Autor: wnp.pl (AB)
17-06-2013 19:04
Trzy razy więcej chętnych na obligacje serii B Orlenu
Fot. PTWP

PKN Orlen podsumował wyniki emisji obligacji serii B. Zapisy na obligacje złożyło w tej transzy ponad 2 tys. chętnych, a więc 3 razy więcej niż w przypadku serii A. Średnia kwota zakupu wyniosła około 100 tys. zł.

Jak wynika ze statystyk koncernu, ponad 90 proc. zapisów na drugą serię obligacji detalicznych Orlenu złożyli inwestorzy indywidualni.
Orlen podkreśla, że zapisy na całą pulę serii B zostały złożone przez inwestorów jeszcze przed planowaną datą zakończenia subskrypcji. Z uwagi na przekroczenie limitu obligacji oferowanych w transzy B, 100 proc. przydział obligacji nastąpi dla zapisów złożonych w dniach 3-10 czerwca, natomiast zapisy złożone w dniach 11 i 12 czerwca będą podlegały redukcji - średnia stopa alokacji wyniesie 66,67 proc., zapisy z tych dni będą zredukowane średnio o 30,33 proc.

Kolejna emisja papierów dłużnych na kwotę 200 mln zł była odpowiedzią na olbrzymi popyt na pierwszą serię obligacji, której limit zapisów został wyczerpany w ciągu niespełna 2 dni. W ramach całego programu emisji koncern planuje pozyskać około 1 mld zł.

Druga seria przyciągnęła rzeszę osób o bardzo zróżnicowanej zasobności portfela. Ponad 17 proc. subskrybentów dość istotnie przekroczyło średnią kwotę zakupu dla całej serii, ale dla pozostałych prawie 1,7 tys. nabywców średnia ta wyniosła 2,7 tys. zł. Obligacje Serii B zostały w 91 proc. objęte przez osoby fizyczne, zaś dla 8,97 proc. obligacji serii B inwestorami zostały banki spółdzielcze.

- Poza niekwestionowanym sukcesem obydwu emisji, statystyki wskazują, że jeden z celów naszego programu jakim jest aktywizacja rynku obligacji detalicznych w Polsce możemy uznać w dużej mierze za osiągnięty już po drugiej serii. Nasze papiery dłużne trafiły zarówno do tych, którzy na rynku inwestycji kapitałowych czy lokat bankowych są od dłuższego czasu i obracają wysokimi kwotami jak i do najdrobniejszych inwestorów, którzy powierzyli nam swoje oszczędności okazując swoje zaufanie do stabilności i renomy Orlenu - powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

Na obecnym etapie koszty stałe dla całego programu emisji obejmujące doradztwo oraz przygotowanie i wydanie prospektu emisyjnego wyniosły około 2,5 mln zł. Koszty promocji i inne koszty zmienne, które spółka poda po ich rozliczeniu po zakończeniu programu, mają nie zwiększyć znacząco łącznego kosztu finansowania.

Zaoferowane inwestorom warunki emisji serii A i B obligacji detalicznych koncernu to zmienne oprocentowanie oparte o sumę WIBOR-u 6M powiększonego o marżę w wysokości 1,5 proc., wypłacane co 6 miesięcy. Papiery dłużne zostaną wykupione przez koncern po 4 latach, w zależności od dnia emisji danej serii. Przed tym terminem inwestorzy będą mieli możliwość sprzedaży oraz kupna walorów na rynku Catalyst warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP