UE ułatwi import kanadyjskiej ropy

UE ułatwi import kanadyjskiej ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Import ropy z piasków bitumicznych (roponośnych) z Kanady do UE może stać się w niedalekiej przyszłości alternatywą dla importu z innych części świata, w tym z Rosji.

UE chce do 2020 r. zredukować o 6 proc. emisje CO2 paliw transportowych. Ma to zapewnić wdrożenie dyrektywy dot. jakości paliw (Fuel Quality Directive). KE przedstawiła 7 października przepisy, które to umożliwią.

Propozycja przewiduje metodę dla liczenia zawartości CO2 w różnych paliwach takich jak benzyna, diesel, czy skroplony gaz ziemny (LPG), czy gaz ziemny w postaci skompresowanej (CNG). Każde z paliw ma przypisaną zawartość CO2 na podstawie emisji produkowanych przez jego cały cykl życia (wydobycie, produkcja, transport, rafinacja itp.).

Wymaga również od dostawców raportowania na ten temat. "Nie jest tajemnicą, że pierwotna nasza propozycja nie przeszła z powodu oporu ze strony niektórych państw członkowskich" - powiedziała unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard prezentując nowe przepisy.

Poprzednia propozycja KE z 2011 r. blokowały np. Francja czy Wielka Brytania, a także niektórzy partnerzy pozaeuropejscy tacy jak Kanada. Dlatego kanadyjski minister ds. zasobów naturalnych i władze prowincji Alberta, gdzie są największe złoża (około 85 proc. roponośnych piasków) na świecie, przyjęli nowa propozycję Komisji z entuzjazmem.

Ropa z piasków bitumicznych w poprzedniej propozycji przepisów KE była w szczególnie niekorzystnym położeniu jako mająca wysoki wskaźnik emisji w tzw. cyklu życia.

Kanadzie zależało na tym, by w związku z planami eksportu swoich złóż, ze względów podatkowych roponośne piaski nie były wyróżnione ze względu na zawartość CO2 w całym tzw. cyklu życia dużo powyżej średniego poziomu.

"To dobrze, że UE dostrzegła szansę, jaką daje import kanadyjskiej ropy z piasków bitumicznych dziś, kiedy chce zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne" - skomentował dla PAP James Small dyrektor Starategic Atlantic Group z Brukseli, doradzającej przedsiębiorstwom z branży górniczej, energetycznej i metalurgicznej.

Organizacja ekologów "Friends of the Earth" ostro skrytykowała Komisję, zarzucając jej, że stawia interesy branży paliwowej wyżej niż ochronę klimatu. W swoim oświadczeniu zwraca uwagę na wysoki współczynnik emisji CO2 ropy z piasków roponośnych - jej zdaniem 3 do 5 razy większy od konwencjonalnych paliw kopalnych. Natomiast europejski przemysł rafineryjny widzi w propozycji KE szansę dla zachowania konkurencyjności sektora.

KE przedstawiła plany wdrożenia dyrektywy o jakości paliwa dwa tygodnie po przypieczętowaniu w Ottawie umowy handlowo-inwestycyjnej UE-Kanada i prawie rok po tym, jak wybuchł konflikt na Ukrainie, a Rosja przestała być przewidywalnym partnerem i dostawcą ropy i gazu na rynek UE.

Konflikt na Ukrainie sprawił, że problem dywersyfikacji dostaw źródeł energii zyskał dla UE na znaczeniu.

Rynek roponośnych piasków jest w Europie jeszcze mały. W skali światowej produkcja takiej ropy w 2012 r. stanowiła zaledwie 1,5 proc. całej produkcji ropy. Kanada w tej chwili eksportuje minimalne ilości ropy z piasków do UE, ale to ma szanse się zmienić w ciągu 3 lat, ponieważ powstaje rurociąg, który będzie mógł przesyłać 1,1 mln baryłek dziennie z prowincji Alberta do portów atlantyckich, skąd by mógł trafiać z kolei do europejskich rafinerii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE ułatwi import kanadyjskiej ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!