Umowa Kurdów z ExxonMobil spowodowała napięcia w Iraku

Umowa Kurdów z ExxonMobil spowodowała napięcia w Iraku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowa, którą amerykański gigant naftowy zawarł z Kurdyjskim Okręgiem Autonomicznym w Iraku, nasiliła napięcia polityczne w kraju, w którym konflikty narastające po wycofaniu wojsk USA odstraszają zagranicznych inwestorów - podała w środę agencja AP.

Polityczne turbulencje i rosnąca liczba zamachów w Iraku nie tworzą dobrego klimatu dla zagranicznych inwestycji, których kraj pilnie potrzebuje - pisze AP.

Umowa Kurdów z ExxonMobil ujawniła skalę narastających od dawna napięć między rządem w Bagdadzie a Kurdyjskim Okręgiem Autonomicznym.

Inwestycje ExxonMobil "z całą pewnością przyczynią się do utrudnienia relacji" między Kurdami a Bagdadem - powiedziała Gala Riani, ekspertka ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej z IHS Global Insight, największej na świecie organizacji opracowującej analizy i prognozy polityczne, gospodarcze i makroekonomiczne.

"Może to prowadzić do eskalacji napięć w regionach, które już i tak stały się bardzo niespokojne po wycofaniu wojsk USA" - wyjaśniła Riani.

Kurdowie chcą mieć kontrolę nad złożami ropy na ich terytorium, podczas gdy Bagdad uważa, że zarządzanie zasobami surowców energetycznych powinno być w gestii rządu centralnego. Około 30 proc. irackich rezerw ropy (ocenianych na ponad 143 mld baryłek) znajduje się w złożach na terenach kurdyjskich.

Parlament iracki nie zdołał przegłosować ustawy ws. podziału krajowych zasobów od 2007 roku, wywołując gniewne reakcje Kurdów i zniechęcając poważnych inwestorów do zapuszczania się na obszary zagrożone konfliktami i nieobjęte klarownymi przepisami prawa.

Ostatnie aukcje licencji naftowych zorganizowane przez rządu Iraku nie przyciągnęły zbyt wielu inwestorów i jedynie częściowo zainteresowały energetycznych potentatów, jak ExxonMobil, Royal Dutch Shell i BP.

Jeżeli umowa ExxonMobil z Kurdami wejdzie w życie, "będzie to kolejny krok ku kurdyjskiej autonomii w sfederalizowanym Iraku" - powiedział AP ekspert dubajskiego instytutu ds. bliskowschodnich analiz militarnych Theodore Karasik.

Kurdowie zyskają na złowieniu tak znaczącego inwestora. Ponadto zdołali oni podpisać liczne umowy z mniejszymi firmami z sektora naftowego. Bagdad uznał wszystkie te porozumienia za nielegalne i wciągnął przedsiębiorstwa, które je zawarły, na czarną listę.

Ale zdaniem Gali Riani Kurdowie i amerykański gigant naftowy mają teraz powody, by zakładać, że Bagdad będzie zmuszony zaakceptować ich porozumienie, a rząd "uzna status quo oraz dwa różne systemy regulacji prawnych, które istnieją w kraju" i dotyczą zasobów energetycznych różnych regionów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa Kurdów z ExxonMobil spowodowała napięcia w Iraku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!