Unia Europejska nie chce amerykańskich biopaliw

Unia Europejska nie chce amerykańskich biopaliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze nie ucichły gorące dyskusje na temat wykorzystywania roślin jadalnych do produkcji biokomponentów w sytuacji szybujących w górę cen żywności, gdy wybuchła kolejna bomba. Unijni producenci biopaliw oskarżają konkurentów z USA o nielegalne subsydiowanie eksportowanych biokomponentów.

Przedsiębiorcy z UE zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszeniu Producentów Biodiesla (EBB) oskarżają USA o reeksport do Unii Europejskiej taniego biodiesla sprowadzanego z Brazylii, Indonezji i Malezji, wzbogacanego o śladowe ilości naftowych komponentów ze Stanów Zjednoczonych - pisze "The Wall Street Journal Polska". Dzięki temu zabiegowi amerykańska mieszanka, tzw. B99, kwalifikuje się do otrzymania unijnego subsydium w wysokości 200 euro na tonę a ponadto - jako ż w B99 jest tylko 0,1 - 1 proc. zawartości ropy - jest importowany jako organiczna substancja chemiczna objęta zerową stawką celną.

Na rynku unijnym traktowana jest więc jako czysty biodiesel i do tego kupowana chętniej ze względu na niższą, nawet o 30 proc. cenę niż europejskie biokomponenty. W 2006 r. import B99 z USA był na poziomie 100 tys. ton, natomiast już rok później sięgnął 322 mln ton.

Zdaniem EBB, organizacji skupiającej producentów mających ponad 80 proc. udział w unijnym rynku, dumpingowy import z USA doprowadza wielu mniejszych producentów na skraj bankructwa. Według EBB wydajność europejskiego przemysłu biodiesla spadła w 2007 r. do 50 proc. By wyrównać szanse, EBB, pod koniec kwietnia tego roku, wystosowało oficjalną skargę do Komisji Europejskiej, domagają się wprowadzenia ceł zaporowych.

Problemem tym mają zająć się wysocy przedstawiciele UE i USA podczas jutrzejszego szczytu Transatlantyckiej Rady Ekonomicznej. Nie będzie to jednak łatwe - USA chcą utrzymać taki stan rzeczy. Niewykluczone więc, ż UE zdecyduje się na wszczęcie procedury antydumpingowej w ramach Światowej Organizacji Handlu. Będzie to z całą pewnością oznaczało pogorszenie relacji gospodarczych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!