Unia ograniczy import biokomponentów z Ameryki Południowej

Unia ograniczy import biokomponentów z Ameryki Południowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska w grudniu wprowadza nowy system certyfikowania biopaliw, który ma przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych przez bioproducentów oraz ograniczenia procederu pozyskiwania biokomponentów z roślin rosnących np. na obszarach chronionych. Eksperci spodziewają się, że te rozwiązania spowodują ograniczenie importu do UE tanich biokomponentów np. z Ameryki Południowej.

- Wiele raportów pokazuje, że środowisko naturalne w krajach trzeciego świata takich, jak Indie, Pakistan, Argentyna czy Brazylia, jest nadmiernie eksploatowane. Produkcja biomasy na potrzeby biopaliw w niektórych krajach poza Unią Europejską powoduje, iż zbyt często z pominięciem prawa, przeznacza się określone grunty o dużej bioróżnorodności pod uprawy, niszczy lasy tropikalne czy wręcz wkracza się na obszary prawnie chronione - mówi Tomasz Pańczyszyn, dyrektor Krajowej Izby Biopaliw.

Jak zaznacza dotychczas Unia nie zwracała na to uwagi. Od grudnia ma się to zmienić. Dzięki certyfikatom odbiorcy biokomponentów w UE będą wiedzieli z czego i jak zostały one wyprodukowane. Wielu eksporterów z Ameryki Południowej nie spełni nowych wymogów. W KIB nie ukrywają, że import biokomponentów z tego kierunku spadnie. - Nie oznacza to jednak, że UE zakazuje wprost importu takich biopaliw. Nadal będzie można sprowadzać tego typu surowiec. Jednak jeśli nie będzie on posiadał certyfikatu zrównoważonego rozwoju, kraje członkowskie Wspólnoty nie będą mogły zaliczyć go do wykorzystania w ramach Narodowych Celów Wskaźnikowych. W efekcie import takich biokomponentów będzie nieopłacalny - tłumaczy Tomasz Pańczyszyn.

Według niego zresztą import do UE na obecną skalę i tak nie jest konieczny. - W Europie nie mamy problemów z zaopatrzeniem w biomasę. Do roku 2020 we własnym zakresie możemy zaspokoić 80 proc. zapotrzebowania na biokomponenty - dodaje dyrektor KIB.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!