PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unia potrzebuje mądrej polityki surowcowej

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
27-04-2015 11:50

Unii Europejskiej potrzebna jest mądra i ekspansywna polityka wydobywcza, która powinna zmierzać do uniezależnienia się od importu i budowania niezależności w tych obszarach, w których jest to możliwe. Bezpieczeństwa energetycznego nie należy jednak mylić z samowystarczalnością.

Od lat w niewystarczającym stopniu wykorzystujemy własny potencjał surowcowy. Brak długofalowej polityki surowcowej i potrzebę stymulowania polityki Unii Europejskiej w tym zakresie - powiedziała Izabela Albrycht - prezes Instytutu Kościuszki, moderująca sesję "Surowcowe bezpieczeństwo Europy".
W ubiegłym roku Polska stworzyła strategię bezpieczeństwa energetycznego. Do końca tego roku powinna zostać dopięta Biała Księga Ochrony Złóż, która będzie stanowiła bardzo dobry materiał do szerszej dyskusji na temat polityki i strategii surowcowej, której od 1989 roku w zasadzie nie mamy - powiedział Sławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Zdaniem Janusza Steinhoffa, wicepremiera i ministra gospodarki w latach 1997-2001 trzeba myśleć o strategii surowcowej, która powinna być rządowym dokumentem, koncentrującym się na wielu aspektach tego problemu. - W porównaniu do innych krajów Polska jest zasobna w niektóre kopaliny i ma niezłe regulacje dotyczące wydobycia kopalin. Otwieramy się na inwestycje zagraniczne, ale potrzebna jest bardziej precyzyjny regulacja - powiedział Steinhoff.

W obszarze surowców energetycznych mamy jako państwo prawo do specyficznego zachowania. Na terenie Unii Europejskiej mało które państwo ma taki poziom samowystarczalności zasobów naturalnych, zwłaszcza energetycznych jak Polska. Bogactwo tych zasobów daje nam do ręki pewien argument dla kreowania polityki gospodarczej. Trzeba mieć odwagę kreować własną politykę energetyczną, a nie tylko dostosowywać się do polityki zewnętrznej - uważa Jerzy Markowski, wiceminister gospodarki w latach 1995-1996.

Zdaniem Janusza Steinhoffa i Jerzego Markowskiego europejski pakiet klimatyczno - energetyczny zbyt mocno przechyla się w stronę ochrony klimatu. - Należało się skupić na wspólnej polityce energetycznej, budować konkurencyjne rynki energii elektrycznej i gazu, rozstrzygać problemy bezpiecznego zakupu nośników energii, w szczególności gazu. Pojawiłby się wówczas efekt synergii i dał możliwość sfinansowania niektórych bardzo kosztownych zapisów pakietu klimatyczno - energetycznego - mówił Steinhoff, zwracając uwagę, że tak ważny dla naszej energetyki aspekt emisji dwutlenku węgla jest nie tyle aspektem technicznym, co ekonomicznym. Wdrożenie zapisów pakietu pociągnie za sobą olbrzymie koszty związane z rozbudową i modernizacją polskiej energetyki, bo zwiększenie efektywności urządzeń to jedyna droga do zmniejszenia emisji bez zmiany wykorzystywanego surowca.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP