Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UOKiK: LPG jest obecnie najlepszym jakościowo paliwem

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
07-03-2013 16:20
UOKiK: LPG jest obecnie najlepszym jakościowo paliwem
fot. Fotolia

W 2012 r. UOKiK stwierdził najmniej nieprawidłowości co do jakości w autogazie. Gorzej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o benzyny i olej napędowy.

Według danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów autogaz okazał się być w 2012 r. paliwem o najlepszej jakości.
-W ubiegłym roku odsetek próbek LPG, który wykazał nieprawidłowości był najmniejszy od czasu kiedy to rozpoczęto badanie jakości autogazu czyli od 2007 r. i wyniósł 1,05 proc. przebadanych próbek. Można uznać, że obecnie LPG jest najlepszym, dostępnym paliwem na polskim rynku – mówi Magdalena Rucińska, naczelnik wydziału monitorowania i kontrolowania jakości paliw, departament inspekcji handlowej UOKiK.

Kontrolerzy przebadali 500 próbek autogazu. Dla porównania w 2007 r. nieprawidłowości stwierdzono w 8 proc. badanych próbek. W latach wcześniejszych tych nieprawidłowości wykrywano nawet do 30 proc.

-W 2012 r. zaobserwowaliśmy natomiast pogorszenie jakości zarówno oleju napędowego jak i benzyn, mimo tendencji spadkowej dotyczącej nieprawidłowości jaka miała miejsce w latach poprzednich. Jeśli chodzi o stacje wylosowane to 16 próbek oleju napędowego i 4 próbki benzyn nie spełniało wymagań jakościowych. W przypadku kontroli na podstawie zgłoszenia aż 70 próbek oleju napędowego i 19 próbek benzyn nie spełniało tych wymagań – dodaje Magdalena Rucińska.

Zwraca ona również uwagę, że na przestrzeni lat zmieniały się wymagania jakościowe dla paliw co nie jest bez znaczenia dla oceny jakości paliw i zmienia statystyki kontroli.

-Przy analizie wyników kontroli należy brać pod uwagę także liczbę kontrolowanych podmiotów i liczbę popieranych próbek. Z roku na rok liczba próbek maleje. Jest to związane ze środkami finansowymi jakie możemy przeznaczyć na kontrole. Kiedy rozpoczynaliśmy kontrole badaliśmy prawie 4 tys. próbek teraz, jeśli chodzi o paliwa ciekłe jest to ponad 1,3 tys. próbek, a w przypadku autogaz jest to niecałe 500 próbek – mówi Magdalena Rucińska.

Wyjaśnia ona, że system monitorowania jakości paliw finansowany jest z budżetu.

-W zależności od tego ile funduszy zostanie przeznaczone na kontrole, tyle pobieramy próbek. W latach 2011, 2012 i 2013 przeznaczyliśmy mniej więcej podobną kwotę na kontrole wynoszącą 1,8 mln zł. Moglibyśmy pobierać trzy razy więcej próbek niż pobieramy obecnie. Zgłaszamy, że są większe potrzeby w tej kwestii, ale jest jak jest – stwierdza Magdalena Rucińska.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przedstawił wyniki kontroli jakości paliw podczas odbywającej się w Warszawie Międzynarodowej Konferencji LPG pod hasłem „ LPG wyjątkowa energia”SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP