Upstream: ofensywnie czy ostrożnie?

Upstream: ofensywnie czy ostrożnie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ambicje polskich koncernów naftowych związane z wydobyciem coraz bardziej się różnią. Grupa Lotos odważnie mówi o pozyskiwaniu nowych złóż. PKN Orlen planuje przyhamowanie tej aktywności. Które podejście w perspektywie bardziej się opłaci?

Realne przychody z działalności wydobywczej poza granicami kraju zaczęły płynąć do Grupy Lotos i PKN Orlen mniej więcej w tym samym czasie. Cezurą był rok 2013. Owszem, gdański koncern już wcześniej przejął udziały w firmie Petrobaltic, wydobywającej ropę spod dna Bałtyku na złożu B3. Od 2011 r. był też dominującym udziałowcem litewskiej spółki Geonafta (ropa ze złóż lądowych na Litwie), a jeszcze wcześniej nabył 20 proc. udziałów w słynnym złożu Yme na Morzu Północnym (do dzisiaj nie rozpoczęło produkcji). Ale tak naprawdę zagraniczna ekspansja firmy nabrała tempa wraz z zakupem pakietu aktywów produkcyjnych Heimdal na norweskim szelfie kontynentalnym z końcem tego właśnie roku.

Również pod koniec roku 2013 byliśmy świadkami pierwszej akwizycji PKN Orlen w Kanadzie (TriOil Resources). Przez kolejne dwa lata płocki koncern realizował strategię systematycznego powiększania wydobywczego portfolio poprzez akwizycje kolejnych spółek. W 2014 r. była to kanadyjska firma Birchill Exploration, a w 2015 r. Kicking Horse Energy z Kanady oraz FX Energy z USA.

Jak tłumaczył wówczas Sławomir Jędrzejczyk, wtedy wiceprezes Orlenu ds. finansowych (odwołano go w czerwcu br.) kupno średnio jednej spółki rocznie, przy różnych cenach ropy naftowej, pozwala zminimalizować ryzyko inwestowania "na górce".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Upstream: ofensywnie czy ostrożnie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!