PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE rozdysponował paliwowe koncesje importowe

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
03-09-2015 12:35
URE rozdysponował paliwowe koncesje importowe
Fot. Fotolia

Wszystkie wnioski o wydanie koncesji na obrót paliwami z zagranicą (OPZ), zarówno te złożone w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) w ustawowym terminie 22 września 2014 roku, jak również te, które wpłynęły później, zostały już rozpatrzone - dowiedzieliśmy się.

Jak poinformowała nas Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE, łącznie do urzędu wpłynęły 232 wnioski o udzielenie koncesji OPZ. Z tego 163 wnioski trafiły do URE nie później niż 22 września 2014 roku, dzięki czemu wnioskodawcy do czasu zakończenia postępowania mogli prowadzić działalność polegającą na handlu paliwami z zagranicą na dotychczasowych zasadach, czyli na podstawie posiadanej koncesji na obrót paliwami ciekłymi (OPC). Pozostałe firmy, które spóźniły się ze złożeniem wniosku, mogły rozpocząć tego typu działalność dopiero po pozytywnej decyzji prezesa URE.
Ostatecznie na ponad 230 złożonych wniosków prezes URE udzielił 94 koncesje OPZ. Z tego 21 stanowią właściwe koncesje OPZ, których uzyskanie wiązało się z koniecznością wniesienia zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł, przeznaczonego na ewentualne wierzytelności ze strony skarbu państwa, m.in. z tytułu niezapłaconych podatków.

Wśród tych 21 podmiotów znalazły się zarówno największe firmy handlujące paliwami na krajowym rynku, np. PKN Orlen, Grupa Lotos, BP Polska, Shell Polska, Statoil Fuel & Retail Polska, Slovnaft Polska czy Total Polska, jak również mniejsze spółki, niekoniecznie znane z handlu paliwami.

Pozostałe 73 koncesje zostały przyznane firmom handlującym wyłącznie gazem płynnym LPG (koncesje OPZ-LPG), które nie zostały objęte obowiązkiem wniesienia zabezpieczenia majątkowego.

Z pozostałych wniosków 64 pozostały bez rozpatrzenia lub bez rozpoznania. Jak wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, w większości te podmioty - mimo dwukrotnych wezwań ze strony URE - nie przedstawiły dokumentacji, którą urząd mógłby rozpatrzyć lub nie uzupełniły dokumentacji po jego wezwaniach.

Oprócz tego do tej pory URE wydał 36 decyzji odmawiających wydania koncesji - tu głównym powodem był brak złożenia zabezpieczenia majątkowego, 3 wnioski zostały zwrócone w trybie 261 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, 14 postępowań zostało umorzonych, a w jednym przypadku odmówiono wszczęcia postępowania.

Ponadto 5 podmiotów zawnioskowało o udzielenie promesy koncesji, z czego jednemu została ona udzielona, a 4 wnioski pozostały bez rozpatrzenia.

Agnieszka Głośniewska zastrzega, że wnioski wpływają nadal, niektóre w zakresie udzielenia koncesji, a niektóre już w sprawie jej zmiany. Na przykład na chwilę obecną wpłynęło 7 wniosków o zmianę koncesji, z czego w czterech przypadkach już wprowadzono zmiany.

Zmiany koncesji można co do zasady podzielić na dwa rodzaje, tzn. dotyczące sytuacji formalnoprawnej koncesjonariusza (np. zmiana nazwy, zmiana adresu lub siedziby, zmiana wspólnika spółki itp.) oraz dotyczące zmiany zakresu działalności, co wiąże się z możliwościami technicznymi, jakimi dysponuje koncesjonariusz (np. zamiar rozszerzenia zakresu koncesji o nowy rodzaj paliwa).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP