PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE wydał trzy pierwsze koncesje importowe

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
26-11-2014 11:34
URE wydał trzy pierwsze koncesje importowe
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Na blisko 200 wniosków o wydanie koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą (OPZ), które wpłynęły do Urzędu Regulacji Energetyki, jedynie w kilkunastu przypadkach wpłynęły jednocześnie wymagane zabezpieczenia majątkowe w wysokości 10 mln zł - informuje w rozmowie z wnp.pl Maciej Bando, prezes URE.

Czy zostały już wydane jakieś koncesje OPZ lub decyzje odmowne w sprawie wniosków o wydanie koncesji OPZ? W jaki sposób URE kontroluje, czy przedsiębiorcy złożyli wymagane zabezpieczenie majątkowe? Kiedy zakończy się proces wydawania koncesji OPZ?
- Jak do tej pory wydaliśmy trzy koncesje na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, prowadzimy jeszcze prawie 200 takich spraw. Nie było także na razie decyzji odmownej. Jak do tej pory wpłynęło kilkanaście zabezpieczeń majątkowych. Jeśli ktoś nie złożył odpowiednich zabezpieczeń majątkowych, będzie do tego wzywany w toku prowadzenia postępowań. Jeśli zaś chodzi o termin na przeprowadzenie postępowań, tu ustawodawca przewidział instrukcyjny okres czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Branża paliw ocenia, że część firm wykorzystuje złożenie wniosku o koncesję OPZ jako pretekst do tego, aby jeszcze przez kilka miesięcy (do czasu wydania decyzji przez prezesa URE) móc działać według dotychczasowych zasad, tj. handlować z zagranicą na podstawie posiadanej koncesji OPC, wcale nie planując złożyć wymaganego zabezpieczenia majątkowego i tym samym nie licząc na otrzymanie koncesji OPZ. Czy URE jest w stanie przeciwdziałać temu procederowi?

- Przepisy przejściowe ustawy wprowadzającej obowiązek uzyskania dodatkowej koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą przewidziały dwumiesięczny okres na złożenie wniosku o udzielenie nowego rodzaju koncesji oraz do czterech miesięcy na jego rozpatrzenie przez URE. Do tego czasu, tj. do dnia wydania decyzji koncesyjnej, można prowadzić działalność polegającą na obrocie paliwami ciekłymi z zagranicą na podstawie złożonego w terminie wniosku.

Termin ten upłynął 22 września br. Faktycznie wiele wniosków nie zawierało dokumentów potwierdzających złożenie zabezpieczenia majątkowego. Niedostatek ten przepisy nakazują traktować jako brak w dokumentacji poświadczającej spełnianie warunków wykonywania działalności. W takiej sytuacji wnioskodawcy są niezwłocznie wzywani do uzupełnienia tych dokumentów.

Czas wyznaczony na uzupełnienie dokumentacji wypełniony jest oczekiwaniem na opinie właściwego naczelnika urzędu celnego i Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, których stanowiska wspomagają ocenę wiarygodności danego wnioskodawcy.

Jak możemy w URE przyczynić się do szybkiego odsiania nierokujących nadziei wniosków? Robimy to działając bez zbędnej zwłoki w granicach wyznaczonych terminów. Proszę nie zapominać, że jako organ administracji publicznej mamy obowiązek działać na podstawie przepisów prawa, w tym dokładnie wyjaśnić stan faktyczny oraz wyczerpująco zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Aby nasze działania były skuteczne, a cel jaki postawił ustawodawca osiągnięty, musimy przestrzegać tych żelaznych reguł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP