XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK

Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wolność nie jest dana na zawsze, trzeba ją pielęgnować i być gotowym do jej obrony - mówiła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK, gdzie złożono wieńce z okazji 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

"Wyrosło już pokolenie Polaków, które nie pamięta czasów sprzed 1989 r., nie pamięta poświęceń lat wojennych, ani walki o wolność. To pokolenie korzystające pełną garścią z osiągnięć i swobód naszej wspólnej europejskiej cywilizacji. To pokolenie nie zapomni waszych młodzieńczych ofiar, strzaskanych światów, zniszczonych marzeń, utraconych miłości i waszej nad wyraz dojrzałej odwagi i miłości do Polski" - mówiła w sobotę Kidawa-Błońska, zwracając się do powstańców.

Dodała, że nieustannie sięgamy do bezcennej lekcji o życiu, jaką dali Polakom powstańcy. "Także tej lekcji o tym, że wolność i demokracja nie są dane na zawsze, trzeba je pielęgnować i być gotowym, by stanąć w ich obronie" - powiedziała.

"Dzięki niezłomnemu charakterowi, jaki hartował się także w ogniu Warszawy, dzięki łączącym nas Polaków fundamentalnym wartościom, społecznej mądrości i wytrwałości w działaniu, udowadniamy sobie i innym jak można z sukcesem i dynamizmem rozwijać i budować dobre życie i dobrą przyszłość dla Polski" - mówiła marszałek Sejmu.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski zwrócił uwagę, że z każdym rokiem w obchodach rocznicy uczestniczy coraz mniej powstańców. "A jak będą wyglądały kolejne, kiedy nas już nie będzie? Z punktu widzenia młodego Polaka czasu pokoju może paść pytanie po co w ogóle były powstania? Encyklopedyczna odpowiedź brzmi - do odzyskania wolności. Ale sprawa ma też drugie oblicze - dla przypomnienia następnym pokoleniom, że o wolność trzeba walczyć. A walka nie zawsze łączy się ze zwycięstwem, ale zawsze wiąże się z możliwością utraty życia" - podkreślił.

Zaznaczył, że pierwotnie nie planowano powstania w Warszawie, lecz powszechny zryw na terenie całego kraju. "Jednak zmiana sytuacji w kraju wymusiła zmianę koncepcji powstania powszechnego na operację +Burza+ (...) W ostatnich dniach lipca Radio Moskwa nadało w języku polskim wezwanie agitujące ludność Warszawy do podjęcia walki w formie powstania. Była to oczywiście prowokacja (...) Gen. +Bór+ Komorowski wahał się wydać rozkaz do powstania, także z uwagi na niewystarczające zasoby broni i amunicji. A nieprzyjaciel dysponował artylerią, bronią pancerną i lotnictwem" - zauważył Żukowski.

"Jak skończył się zryw i jak przez wiele lat potem traktowano powstańców wszyscy - wiemy. Mimo to apeluję do młodego pokolenia - przekażcie swoim dzieciom w sztafecie pokoleń, że o wolność i o Polskę, która jest naszą ojczyzną trzeba nieustannie walczyć" - apelował.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że państwowość niepodległej Polski nigdy nie została przerwana, mimo dramatycznego przebiegu kampanii wrześniowej i "choć wiadomo było, że niepodległa Polska przestanie istnieć". "Dziś składamy hołd ludziom, którzy te idee w walce zbrojnej i walce cywilnej zrealizowali. Nigdy nie złożyli broni" - dodała prezydent.

Przypomniała także, że struktury wojskowe scalone w Armii Krajowej przeszły w całym okupowanym kraju do walki partyzanckiej, w końcu września 1939 r. powstało konspiracyjne harcerstwo Szare Szeregi, powstawały tajne organizacje, współdziałające później z Delegaturą Rządu na Kraj i w łączności z Rządem RP na uchodźstwie.

Mówiąc o Polskim Państwie Podziemnym prezydent podkreśliła, że jego bohaterowie "codzienną pracą i postawą moralną walczyli nie tylko o przetrwanie Polski i Polaków w latach okupacji, ale starali się ochronić tożsamość narodową wierząc, że Polska będzie suwerenna i niepodległa". "A my w szacunku dla tych, którzy odeszli, dla tych, którzy są wśród nas i dla samych siebie, ocalajmy tę wielką myśl, szlachetną ideę, jaka zawarta została w dziele Polskiego Państwa Podziemnego" - dodała.

Podczas uroczystości przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe, a hołd uczestnikom powstania oddały liczne poczty sztandarowe. Na zakończenie wieńce złożyli przedstawiciele m.in. organizacji powstańczych, prezydenta, parlamentu, rządu, władz Warszawy i korpusu dyplomatycznego.
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!