PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

USA nadal czołowym producentem węglowodorów

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
09-04-2015 13:39
USA nadal czołowym producentem węglowodorów

Od 2008 roku wydobycie ropy w USA zwiększyło się o blisko 6 mln baryłek dziennie, szczególnie w Taksasie i Dakocie Północnej.

Fot. Archiwum

Stany Zjednoczone umocniły się w 2014 roku na pozycji największego na świecie producenta ropy naftowej i gazu ziemnego - wynika z najnowszych szacunków Agencji Informacji Energetycznej (EIA), statystycznego ramienia amerykańskiego Departamentu Energii.

USA wyprzedziły Rosję jako największy producent węglowodorów na świecie (łącznie ropa naftowa, kondensat gazu i inne tzw. węglowodory płynne oraz gaz ziemny) już w 2012 roku. W roku 2013 ten trend się umocnił, a z najnowszych szacunków EIA wynika, że miniony rok był kolejnym, w którym USA powiększyły przewagę nad głównymi konkurentami, czyli Rosją i Arabią Saudyjską.
EIA zwraca uwagę, że wśród trzech największych producentów węglowodorów, w USA i Rosji wydobycie podzielone jest niemal po połowie między ropę i gaz, natomiast w przypadku Arabii Saudyjskiej zdecydowanie dominuje ropa. Zgodnie z szacunkami agencji USA wyprodukowały w 2014 r. ponad 27 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed), w tym 14,5 mln boed samej ropy. Rosyjska produkcja to ok. 21,5 mln boed, w tym 11 mln boed ropy, a Arabii Saudyjskiej 14 mln boed, w tym 12 mln boed ropy.

Od 2008 roku wydobycie ropy w USA zwiększyło się o blisko 6 mln baryłek dziennie, szczególnie w Taksasie i Dakocie Północnej. Pomimo 50-procentowego spadku cen ropy w drugiej połowie poprzedniego roku, tylko w 2014 roku produkcja amerykańskiej ropy zwiększyła się o 1,6 mln baryłek dziennie. Z kolei wydobycie gazu w USA w ciągu minionych pięciu lat zwiększyło się o ok. 2,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed). Dla porównania łączna produkcja ropy i gazu w Rosji zwiększyła się w tym okresie o ok. 1,6 mln boed, a w Arabii Saudyjskiej o ok. 2,1 mln boed, przy czym w ciągu ostatnich dwóch lat pozostała na poziomie praktycznie niezmienionym, a w przypadku Rosji nawet nieznacznie spadła.

Zdaniem ekspertów agencji, o ile wzrost produkcji węglowodorów w USA wiąże się bezpośrednio z sukcesem tzw. rewolucji łupkowej, o tyle powody braku porównywalnego wzrostu w Rosji i Arabii Saudyjskiej są bardziej złożone. W Rosji rośnie wydobycie ropy, natomiast spada produkcja gazu, w związku z niskim wzrostem PKB w Europie oraz relatywnie ciepłymi zimami w latach 2013-2014, co obniżyło zapotrzebowanie ze strony głównego rosyjskiego rynku eksportowego. W konsekwencji produkcja węglowodorów w USA i Rosji, która jeszcze w 2011 roku była w obu krajach niemal identyczna, w 2014 r. różniła się o ok. 6,4 mln boed na korzyść USA.

Z kolei Arabia Saudyjska, w przeciwieństwie do poprzednich lat, w 2014 r. nie zdecydowała się ograniczyć wydobycia w celu zbilansowania światowych cen ropy mimo ich gwałtownego spadku i jej produkcja praktycznie nie zmieniła się w porównaniu do 2013 roku. Jednak wzrost wydobycia w USA sprawił, że łączna produkcja węglowodorów w tym kraju już niemal dwukrotnie przewyższała wydobycie Arabii Saudyjskiej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP