USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Departament Stanu USA zniósł sankcje wobec białoruskiego koncernu Biełorusnieft, nałożone w marcu 2011 r. za inwestowanie w irański sektor naftowy. Białoruskie MSZ uznało to we wtorek za krok we właściwym kierunku.

"Sekretarz stanu podjął decyzję o zdjęciu z republikańskiego przedsiębiorstwa unitarnego Biełorusnieft sankcji nałożonych na mocy ustawy o sankcjach wobec Iranu z 1996 r. w związku z tym, że firma nie zajmuje się już działalnością objętą sankcjami i otrzymano gwarancje, że nie będzie zajmować się podobną działalnością w przyszłości" - informacja tej treści została opublikowana w poniedziałek w Rejestrze Federalnym USA.

Dodano, że sankcje przestały obowiązywać 25 lutego bieżącego roku.

"Decyzja Departamentu Stanu USA o zniesieniu sankcji wobec Biełorusnieftu jest krokiem w odpowiednim kierunku. Biełorusnieft przez długi czas nie miał związku z projektami w dziedzinie wydobycia ropy w Iranie, które są sprzeczne z ustawą USA o sankcjach wobec Iranu" - skomentował tę decyzję rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk.

Dodał, że "decyzja strony amerykańskiej odpowiada również tworzącej się dzięki wysiłkom obu stron nowej atmosferze w stosunkach białorusko-amerykańskich".

Sankcje nałożone zostały 29 marca 2011 r. za kontrakt wysokości 500 mln dolarów, który białoruski koncern zawarł w 2007 roku z irańską firmą NaftIran Intertrade w związku z pracami nad wydobyciem ropy ze złoża Dżofejr (Jofair).

USA obejmują sankcjami firmy, które inwestują w irański sektor naftowy sumy powyżej 20 mln dolarów, gdyż Waszyngton uważa, że Teheran wykorzystuje dochody z tej sfery do rozwijania swojego programu nuklearnego.

Sankcje ograniczały możliwości pracy Biełorusnieftu na amerykańskim rynku. Obejmowały zakaz wsparcia eksportu przez Bank Eksportowo-Importowy Stanów Zjednoczonych, zakaz otrzymywania licencji na eksport od rządu USA, otrzymywania kredytu od prywatnego banku amerykańskiego na sumę powyżej 10 mln dolarów w ciągu roku oraz zakaz podpisywania kontraktów z rządem USA.

Zgodnie ze strategią rozwoju potencjału energetycznego kraju, zatwierdzoną przez rząd w Mińsku 2010 r., Białoruś planowała wydobycie w Iranie ponad 9 mln ton ropy w ciągu 10 lat.

W 2006 roku USA wprowadziły sankcje wobec innego białoruskiego koncernu - Biełnieftchim.

Pod koniec lutego doszło do wizyty w Mińsku zastępcy asystenta sekretarza stanu USA, Erica Rubina, który spotkał się m.in. z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Oświadczył on, że sankcje wizowe, które USA wprowadziły przeciwko niektórym przedstawicielom władz Białorusi w związku z łamaniem praw człowieka, będą obowiązywać, "dopóki nie zostaną spełnione warunki umożliwiające ich zniesienie".

Jednocześnie zaznaczył w wywiadzie dla białoruskiej prasy, że "rozwój stosunków między USA i Białorusią, wspieranie niezależności i suwerenności Białorusi, wspieranie wzrostu gospodarczego, handlu i tworzenia miejsc pracy nie wchodzi w konflikt ze sferami, w których są różnice zdań".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!