Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ustawa o cenach towarów uderzy w stacje benzynowe

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
16-06-2014 13:04
Ustawa o cenach towarów uderzy w stacje benzynowe

W przypadku stacji paliw w zasadzie wszystkie uchybienia mogą dotyczyć jedynie sprzedaży towarów pozapaliwowych, prowadzonej w sklepach przystacyjnych. Natomiast ewentualne kary będą naliczane od całości obrotów stacji, w tym paliw, które przy wysokim wolumenie sprzedaży stanowią produkt wybitnie niskomarżowy - argumentuje POPiHN.

Fot. PTWP

Branża paliw protestuje przeciwko ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług, argumentując, że zawiera ona nieproporcjonalnie surowe kary za niedopełnienie obowiązków właściwego informowania o cenie towaru, które szczególnie dotkliwie uderzą we właścicieli stacji paliw.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), w imieniu swoich członków, zaapelowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie tej ustawy, przyjętej przez Sejm w dniu 9 maja br., jako wysoce szkodliwej dla polskiego handlu i miejsc pracy.
Ustawa przewiduje kary za nieodpowiednie informowanie o cenie towaru: maksymalnie 20 tys. zł przy jednorazowym naruszeniu, a przy trzech przypadkach w roku nawet 40 tys. zł. W uzasadnieniu, powołującym się na dyrektywę unijną w sprawie ochrony konsumenta, zawarto stwierdzenie, że kary muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

- Naszym zdaniem w polskich realiach zaproponowane maksymalne stawki kar są zbyt wysokie, a ponadto ich uznaniowość może zwiększać zagrożenie nakładaniem nieproporcjonalnie wysokich kar na stacje paliw - przekonuje POPiHN.

Zdaniem organizacji, uchybienia mogą wynikać nie ze złej woli, a po prostu z błędów ludzkich czy technicznych, czego nie da się nigdy do końca wykluczyć. - Podwyższenie kar nie wyeliminuje przypadków niewłaściwego podawania ceny, bo w większości przypadków są one wynikiem ludzkiego błędu, nie zaś celowego działania - podkreśla POPiHN w swoim stanowisku.

Branża zwraca uwagę, że na przykład przy kradzieży towarów ze sklepu wartych 400 zł mandat dla sprawcy wynosi zwykle do 500 zł. Dla porównania, błędne oznaczenie ceny w projekcie ustawy karze się grzywną do 40 tys. zł. Obecnie kary za takie uchybienia przewiduje Kodeks Wykroczeń - jest to grzywna maksymalnie do 1500 zł lub nagana. Projekt ustawy przewiduje zatem ponad trzynastokrotne podniesienie kar, co zasadniczo wpływa na - i tak już bardzo wysokie - ryzyko prowadzenia działalności biznesowej w Polsce.

Ponadto w przypadku stacji paliw istnieją oddzielne regulacje dotyczące podawania cen paliw. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów na stacjach benzynowych ceny paliw oznacza się i podaje w taki sposób, aby były one wyraźne i czytelne dla kierowców pojazdów poruszających się po drogach publicznych i zbliżających się do stacji benzynowej.

- Tymczasem zgodnie z kwestionowaną przez nas ustawą przy ustalaniu kary „należy uwzględnić stopień naruszenia obowiązków (…), a także wielkość obrotów i przychodu.” W przypadku stacji paliw w zasadzie wszystkie uchybienia mogą dotyczyć jedynie sprzedaży towarów pozapaliwowych, prowadzonej w sklepach przystacyjnych. Natomiast ewentualne kary będą naliczane od całości obrotów stacji, w tym paliw, które przy wysokim wolumenie sprzedaży stanowią produkt wybitnie niskomarżowy - argumentuje Leszek Wieciech, prezes POPiHN w liście skierowanym do Kancelarii Prezydenta RP. Jego zdaniem może to zagrozić istnieniu wielu, zwłaszcza niezależnych stacji paliw, których właścicieli nie będzie stać na pokrycie kary w maksymalnej wysokości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP