W PKN Orlen ruszy wkrótce program dobrowolnych odejść z pracy

W PKN Orlen ruszy wkrótce program dobrowolnych odejść z pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W lutym w PKN Orlen rozpoczną się dobrowolne odejścia z pracy w zamian za pakiet świadczeń. Potrwają najpóźniej do końca czerwca. Liczba pracowników, która wyraziła chęć skorzystania z tej możliwości, przekroczyła limit przewidywany wcześniej przez spółkę.

Jak poinformował w piątek PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP, kwota świadczeń dla jednej osoby odchodzącej z pracy w ramach Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) zależna jest od liczby rozpoczętych lat zatrudnienia w spółce, jednak nie może przekroczyć 95 tys. zł.

Liczba rozpoczętych lat pracy, jak wyjaśniło biuro prasowe spółki, uwzględnia również "poprzedników prawnych firmy" (czyli np. zatrudnienie w dawnej Petrochemii Płock, w wyniku połączenia której z CPN powstał w 1999 r. Polski Koncern Naftowy - PAP). Pakiet świadczeń w ramach PDO - jak zaznaczył płocki koncern - "jest efektem uzgodnień z partnerami społecznymi".

Porozumienie, dotyczące ustalenia zasad świadczeń dla odchodzących pracowników związanych z wprowadzeniem czterobrygadowego systemu organizacji czasu pracy związki i zarząd PKN Orlen zawarły w połowie grudniu 2014 r. Parafowane wtedy porozumienie restrukturyzacyjne dało pracownikom spółki możliwość otrzymania dodatkowych odpraw związanych z rozwiązaniem stosunku pracy.

Według PKN Orlen, odejścia pracowników w wyniku zawieranych porozumień i złożonych wypowiedzeń rozpoczną się tam 7 lutego, a zakończą najpóźniej 30 czerwca 2015 r. "Etap składania deklaracji PDO przez pracowników objętych procesem restrukturyzacji został zakończony. Program spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony pracowników. Liczba złożonych deklaracji przekroczyła spodziewany limit. Obecnie wnioski poddawane są analizie" - poinformowało PAP biuro prasowe spółki.

PKN Orlen wyjaśnił, że w kolejnym etapie procedury spółka "podejmie decyzję w sprawie akceptacji złożonych deklaracji odejścia na PDO". Jak zaznaczył płocki koncern, realizacja programu, czyli zawieranie porozumień rozwiązujących umowy o pracę z zachowaniem prawa do świadczeń określonych w PDO oraz składanie wypowiedzeń "nastąpi w okresie od 7 lutego do 28 lutego 2015 r. włącznie".

PKN Orlen poinformował również, że od 1 stycznia w zakładzie głównym spółki w Płocku, gdzie znajduje się największy w kraju kompleks rafineryjno-petrochemiczny, wprowadzono zapowiadaną wcześniej czterobrygadową organizację czasu pracy zamiast obowiązującej dotychczas pięciobrygadowej.

Wcześniej, jeszcze w ramach trwających negocjacji między związkami zawodowymi a zarządem PKN Orlen, spółka informowała, że, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku jest 184 nadprogramowych stanowisk w układzie czterobrygadowym, a nowy system, dzięki likwidacji luk wynikających z nakładania się pracy dwóch zmian, przyczynić się ma do optymalizacji zatrudnienia.

PKN Orlen tłumaczył, że system czterobrygadowy wprowadzono wcześniej w trzech rafineriach zagranicznych płockiego koncernu: Orlen Lietuva (Litwa) oraz Litvinow i Kralupy (Czechy), a także w dwóch zakładach w kraju - Rafineria Trzebinia i Rafineria Nafty Jedlicze, obecnie Orlen Południe. Spółka wskazywała jednocześnie na wadę systemu pięciobrygadowego w postaci nakładania się co najmniej 6-7 razy w miesiącu pracy dwóch brygad na jednej zmianie.

Identyczny, czterobrygadowy system zmianowy zamiast pięciobrygadowego ma zostać wprowadzony także we włocławskim Anwilu, spółce zależnej płockiego koncernu. "Anwil jest na etapie finalnych uzgodnień w zakresie wprowadzenia systemu czterobrygadowego. Do momentu podjęcia ostatecznych ustaleń nie chcielibyśmy informować o szczegółach" - podało w piątek biuro prasowe PKN Orlen, pytane przez PAP o planowany związane z wdrożeniem zmian.

Wcześniej, związki zawodowe Anwilu szacowały, że programu dobrowolnych odejść z pracy w ramach restrukturyzacji i przejścia na system czterobrygadowy miałby tam objąć ok. 80 osób.

Według PKN Orlen, "proces wdrożenia czterobrygadowego systemu pracy" został tam zainicjowany "w oparciu o wyniki analiz ekonomicznych dotyczących organizacji pracy zakładu produkcyjnego w Płocku i spółek grupy Orlen".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W PKN Orlen ruszy wkrótce program dobrowolnych odejść z pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!