Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Polsce potrzebna jest weryfikacja koncesji paliwowych

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
07-08-2015 12:20
W Polsce potrzebna jest weryfikacja koncesji paliwowych
Fot. Fotolia

Firmy z branży paliwowej, zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zaapelowały do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o weryfikację listy koncesji na obrót paliwami ciekłymi w Polsce.

Jak wskazuje POPiHN w liście do prezesa URE Macieja Bando oraz dyrektorów oddziałów terenwych urzędu, obserwowaną praktyką w zakresie nadużyć w rozliczaniu podatku VAT jest wykorzystywanie mechanizmu znikającego pośrednika (missing trader). Jednym z elementów legitymizujących ten proceder jest posiadanie przez firmy uczestniczące w takich transakcjach koncesji na obrót paliwami ciekłymi (koncesja OPC), której uzyskanie w obecnym stanie prawnym nie rodzi żadnych trudności, jeśli firma zamierza prowadzić ten rodzaj działalności w Polsce.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 8118 przedsiębiorców, posiadających ważną koncesję OPC. „W ramach tej liczby funkcjonuje duża liczba przedsiębiorców, którzy posiadają koncesję OPC, ale nie prowadzą działalności polegającej na obrocie paliwami. Takie założenie potwierdził początek 2015 roku, kiedy zaczął się proces wygasania koncesji OPC wydanych w latach 2004-2006, w wyniku którego już w samym 2015 roku liczba tych koncesji spadła o około 1,5 tysiąca względem 2014 roku i od wielu miesięcy utrzymuje się na wskazanym powyżej poziomie ponad 8,1 tysięcy ważnych decyzji. W praktyce oznacza to, że pomimo przypomnień ze strony samego URE bardzo liczna grupa przedsiębiorców nie przedłużyła lub nie uzyskała nowej koncesji, ponieważ nie prowadziła już obrotu paliwami ciekłymi ani nie zamierzała kontynuować tego rodzaju działalności” - czytamy w liście.

Biorąc pod uwagę, że koncesjonowanie jest najgłębszą formą reglamentacji działalności gospodarczej w Polsce, ustanowionej w dziedzinach, nad którymi organy administracji publicznej powinny sprawować szczególny nadzór - do których bezspornie zalicza się sektor paliw ciekłych - POPiHN stoi na stanowisku, że dla skutecznej walki z szarą strefą na rynku paliw konieczna jest weryfikacja wszystkich obowiązujących koncesji OPC pod kątem nie podjęcia albo trwałego zaprzestania przez przedsiębiorców działalności. Branża przekonuje, że taka operacja nie będzie dużym obciążeniem dla samego URE, gdyż urząd otrzymuje od koncesjonariuszy arkusze rozliczeniowe opłat koncesyjnych, w których przedsiębiorcy wskazują wielkość generowanego przychodu z działalności koncesjonowanej. Automatycznie wynika z nich więc także brak prowadzenia obrotu paliwami w danym roku kalendarzowym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP