XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W poszukiwaniu czarnego złota

W poszukiwaniu czarnego złota
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ropy jest pod dostatkiem, ale jej wydobycie jest coraz droższe. Obecne rezerwy to ponad bilion baryłek. Dziś produkcja jednego litra ropy kosztuje Saudyjczyków dolara. By wydobyć surowiec z nowych pól będą musieli wyłożyć 30 razy tyle

Ropa jest dzisiaj bardzo głęboko pod ziemią, pod dnem arktycznych oceanów, w piaskach kanadyjskiego stanu Alberta, wreszcie w południowoamerykańskiej dżungli. Perspektywy zbytu tego surowca zachęcają do inwestowania, więc świat może liczyć na wzrost podaży, a nawet spadek cen. Tym bardziej że kolejni ekonomiści wyrażają przekonanie, iż na rynkach naftowych urosła gigantyczna bańka spekulacyjna. I zapowiadają korektę do 100 dolarów za baryłkę. Potem może być jeszcze taniej, nie ma jednak co liczyć, że stanieje ona poniżej 50 – 60 dolarów. Wydobycie tego surowca staje się po prostu coraz droższe - pisze "Rzeczpospolita".

Największe rezerwy ropy i najbardziej ambitne plany jej wydobycia ma dzisiaj Arabia Saudyjska. Ale nadspodziewanie dobrze idzie odzyskiwanie tego surowca z roponośnego piasku w Kanadzie, gdzie zachodnie koncerny naftowe, przede wszystkim Shell, uznały, że zwiększenie produkcji z obecnych 1,2 mln do 4, a nawet 8 mln baryłek w roku 2020 jest bardzo prawdopodobne. Ta inwestycja jest tak obiecująca, że zakończony w ubiegłym tygodniu kongres naftowy w Calgary w stanie Alberta zgromadził aż 63 tys. delegatów i by ich pomieścić, trzeba było zaadaptować tereny miejskiego rodeo.

W Albercie koszt wyciśnięcia baryłki z roponośnego piasku początkowo szacowano na 45 dol. Szybko się jednak okazało, że przy większym rozmachu produkcyjnym i wprowadzaniu coraz to nowszych technologii koszty te spadły o 10 dol.

Największym zagrożeniem dla wyciskania ropy z piasku jest brak ludzi do pracy, co przekłada się na ryzyko presji płacowej. Do tego dochodzą kwestie związane z ochroną środowiska, na co w Kanadzie szczególnie zwraca się uwagę. W przypadku projektów w Zatoce Meksykańskiej czynnikiem ryzyka jest pogoda, a zwłaszcza trwający prawie pół roku sezon huraganów. Z kolei pola brazylijskie są bardzo oddalone od brzegu (oznacza to konieczność budowy rurociągów transportowych) i znajdują się pod warstwami piasku, soli i skał. Złoża arktyczne położone są w regionie o wyjątkowo surowym klimacie, dlatego wydobycie będzie bardzo trudne, a dodatkowym problemem może być znalezienie pracowników. Eksploatacja tych złóż stoi więc pod wielkim znakiem zapytania - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jednak pieniądze to nie wszystko – poważnym kosztem w projektach związanych z wydobyciem ropy jest ryzyko polityczne, które zmusza do zadania pytania, czy pomysł jest realny. Tak jest przede wszystkim z planami inwestycji w Wenezueli, której rząd nie ma pieniędzy na tak kosztowne inwestycje, a prezydent kraju Hugo Chavez robi wszystko, aby pozbyć się inwestorów, którzy dysponują odpowiednimi technologiami. Podobnie dzieje się w Rosji.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W poszukiwaniu czarnego złota

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!