Weryfikacja systemów klimatyzacji

Weryfikacja systemów klimatyzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czas wakacji to sprawdzian systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Okres powakacyjny - czas podsumowania kosztów i ewentualnego poszukiwania rozwiązań efektywniejszych. Dla stacji, które w "klimę" jeszcze nie zainwestowały - czas kolejnych wydatków.

W dzisiejszych autach klimatyzacja to standard. A co czuje kierowca czy podróżny, który opuszczając samochód o temperaturze zoptymalizowanej, trafi do pomieszczenia, w którym żar leje się z sufitu? Pamiętne z amerykańskiego kina noir lat 40. (np. "Sokół maltański" z H. Bogartem) efektowne wiatraczki nie są już dziś efektywne jako klimatyzacja.

Odpowiednio dobrana klimatyzacja nie tylko obniży temperaturę, ale także utrzyma optymalną wilgotność powietrza. Przy niewłaściwej temperaturze, wilgotności, wentylacji człowiek staje się senny, znużony i boli go głowa. Prawidłowy klimat to więc nie tylko dobre samopoczucie, ale ludzkie zdrowie i efektywność. - Współczesna stacja, jeśli chce utrzymać poziom, musi mieć klimatyzację, ale trzeba pamiętać, że efektywność wymaga odpowiednich nakładów - mówi Adam Ciężarek z Grosaru.

Luksus czy standard?

- Łatwo zauważyć i doświadczyć, że zarówno na nowych stacjach, jak i starszych, modernizowanych klimatyzacja pomieszczeń to już standard. Obiekty te stanowią bowiem naturalne przedłużenie wnętrza samochodu, a przez większość dzisiejszych kierowców system taki jest uważany za wyposażenie standardowe. Dla pozostałych klimatyzowane wnętrze stanowi zaś miejsce, gdzie choć na chwilę mogą zaznać wytchnienia - mówi Michał Zalewski, kierownik sekcji szkoleń Klima-Therm.

Klimatyzowanie obiektów sieci Lotos - zarówno premium, jak i ekonomicznych (Optima) - stanowi element standardyzacji, która została zapisana w ogłoszonym w lipcu br. dokumencie "Efektywność i Rozwój 2013-15", określającym strategię koncernu na najbliższe lata. W tym samym kierunku idzie PKN Orlen, coraz intensywniej modernizując obiekty odziedziczone po CPN.

Co i gdzie?

Klimatyzatory są prostsze - chłodzące, lub bardziej rozbudowane - chłodząco-grzewcze. Najnowocześniejsze mogą chłodzić, ogrzewać i regulować wilgotność, zapewniając pełny komfort w pomieszczeniu. System składa się z dwóch jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej. Zadaniem pierwszej jest schładzanie powietrza w pomieszczeniu, a drugiej - odprowadzanie ciepła poza budynek. Są one połączone rurkami, którymi płynie czynnik chłodniczy.

W wersji podstawowej system klimatyzacji i wentylacji stacji paliw obejmuje salę sprzedaży, biuro i pomieszczenia socjalne. W rozbudowanej: zaplecze i magazyn. Inwestycja rozrasta się, jeżeli mamy hotel, salę weselną czy konferencyjną. O ile czasami przydrożny hotel może się obejść bez "klimy", to tych ostatnich pomieszczeń bez niej w sezonie nie wynajmiemy. System wentylacji dotyczy również myjni czy warsztatów serwisowych (w tym wulkanizacji). Przede wszystkim jednak obszaru HoReCa.

- Dzisiejsze stacje paliw nie tylko sprzedają paliwo w sklepie czy kawiarence, zaś klimatyzacja stanowi element zachęcający do skorzystania z usług cateringowych - zauważa Michał Zalewski. Ze względu na to, że wnętrze stacji to często pomieszczenie wielofunkcyjne (sklep, kuchnia, jadalnia), klimatyzacja musi uwzględniać tę specyfikę i być przygotowana na realizację zadań z tym związanych, czyli efektywnie zaabsorbować: opary tłuszczu, zapachy, świeże powietrze dopływające przez częste otwierane drzwi.

Oferta rynkowa pozwala na zoptymalizowanie wielu rozwiązań. W realizacjach na stacjach Orlenu i Lotosu Klima-Therm posługuje się systemami Fujitsu. Autoryzowani partnerzy wykonują też czynności serwisowe. Firma Alles Cool w realizacji BP w Grójcu opiera się na centralach Quatrowent oraz urządzeniu kanałowym i naściennych Toschiba. Wrocławski Hydropol-Dekor, przedstawiciel Airwell France SAS, poleca instalację kanałową z dachowymi centralami ROOF TOP. Jak do tej pory ten sposób wyposażyła m.in. 38 kompleksów BP (sklep, zaplecze, myjnia).

- Do niewielkich sklepów i stacji polecamy pojedynczy system Conveni-Pack, który ma klimatyzację, chłodnictwo i ogrzewanie w jednym. Pozwala to zaoszczędzić do 50% kosztów energii - mówi Przemysław Flagmański, krajowy koordynator ds. sprzedaży chłodnictwa DAIKIN Airconditioning. System Coneveni-Pack może odzyskiwać ciepło z lad chłodniczych i przekazywać je do jednostek wewnętrznych, obniżając tym samym koszty ogrzewania.

Jak?

Dobór systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego powinien poprzedzić bilans cieplny wykonany dla każdego z pomieszczeń osobno. Do wnętrza budynku ciepło dostaje się bowiem wieloma drogami, przez: nasłonecznione okna, ściany zewnętrzne, dach, przegrody wewnętrzne. Dodatkowo "produkują" je ludzie, pracujące urządzenia (lodówki, komputery, kuchenki, drukarki itd.) oraz oświetlenie. Trzeba więc brać pod uwagę: przeznaczenie pomieszczenia, liczbę okien oraz ich rozmieszczenie względem stron świata, współczynnik przenikania szyb itd.

- Opracowanie bilansu najlepiej powierzyć specjaliście. Osoba taka uwzględni wszystkie elementy mające wpływ na dobór urządzenia. Np. fontanny czy akwaria zmniejszają zapotrzebowanie na chłód, ale zwiększają wilgotność - wyjaśnia Michał Zalewski. Zawsze wskazana jest termomodernizacja budynku, chociaż przy bilansie chłodu ma mniejsze znaczenie.

Efektywność i koszty?

Dobór optymalnego systemu zależy od wielkości obiektu. Na małych stacjach, bez części gastronomicznej, wystarczy pojedynczy klimatyzator typu split. Duże, wielofunkcyjne obiekty wymagają kilku urządzeń, których praca jest skoordynowana w sterowalnym systemie. Do najbardziej oszczędnych rozwiązań należą klimatyzacje inverterowe, które płynnie regulują moc sprężarki.

- Nakłady i koszty eksploatacyjne są zależne od wielkości stacji, a ich rozpiętość będzie zmieniała się proporcjonalnie do całej inwestycji. Montaż pojedynczego urządzenia na małej stacji to koszt min. 5000 zł, a jego eksploatacja ok. 1000 zł na sezon. W dużych, wielofunkcyjnych obiektach będzie to wielokrotność tej kwoty - szacuje Michał Zalewski.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Stacje paliw przeważnie zlokalizowane są z dala od mediów sieciowych i stąd zmuszone wykorzystywać energię elektryczną. W tym kontekście wykorzystanie systemu chłodniczego w funkcji pompy ciepła i ogrzewanie obiektu za 30% ceny jest bardzo atrakcyjną alternatywą. Koszty mogą ograniczyć też: kurtyny i rekuperatory, a przede wszystkim kompleksowe zarządzanie systemem.

- Polecamy urządzenia inwerterowe z płynną regulacją pracy sprężarki, dzięki czemu parametry powietrza wewnętrznego utrzymywane sa na stałym poziomie niskim poborem energii elektrycznej. W celu zoptymalizowania pracy urządzeń, należy wyposażyć salę sprzedaży w kurtyny powietrzne - najlepiej wodne, w przypadku zastosowania odpowiedniego źródła ciepła. Zastosowanie pompy ciepła, jako źródła energii to rozwiązanie innowacyjne, w które należy zainwestować. Zwłaszcza, iż oferta banków współpracujących z NFOŚiGW sprzyja tego typu przedsięwzięciom w formie dotacji na częściowe spłaty kapitału kredytu - mówi inż. Anna Piotrowska, asystent projektu w firmie Climajar Sp. z o.o.

Zasadniczym zadaniem rekuperacji jest mechaniczne wymuszenie obiegu powietrza oraz odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i wykorzystywanie go do ogrzania powietrza nawiewanego. Powietrze nawiewane i odprowadzane z pomieszczeń jest filtrowane. Takie rozwiązanie zapewnia: usunięcie nadmiaru dwutlenku węgla, usuniecie nieprzyjemnych zapachów oraz wilgoci, dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz zdecydowane obniżenie kosztów ogrzewania.

- Obecnie odchodzi się od systemów centralnych w oparciu o chillery z rozprowadzeniem powietrza kanałami wentylacyjnymi. Najpopularniej stosowane obecnie są systemy typu split lub VRF z wewnętrznymi jednostkami typu kanałowego, kasetonowego czy ściennego. Systemy te pracują w oparciu o bezpośrednie odparowanie bez pośrednictwa dodatkowego czynnika jakim do tej pory była głównie woda. Taki system jest zdecydowanie bardziej energooszczędny w odniesieniu do całorocznej eksploatacji. Najmniej komfortowa jest klimatyzacja sterowana centralnie. Regulacja odbywa się wtedy w sposób mało dokładny w obrębie kubatury całego pomieszczenia. Są też jednak urządzenia, które umożliwiają indywidualną regulację dla danej strefy. Zakres regulacji waha się od 16 do 30°C - mówi Piotr Kałużniacki, Samsung System Air Conditioning Manager.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Weryfikacja systemów klimatyzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!