Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceprezes Grupy Lotos: trwają analizy w sprawie petrochemii

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-09-2013 12:25
Wiceprezes Grupy Lotos: trwają analizy w sprawie petrochemii
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Do końca października powstanie uszczegółowione pre-feasibility study (wstępne studium wykonalności) nowego kompleksu petrochemicznego w Gdańsku - mówi portalowi wnp.pl wiceprezes Grupy Lotos Marek Sokołowski, odpowiedzialny w spółce za produkcję i rozwój.

- Wciąż mówimy o poziomie wstępnych studiów. Niedawno odbyło się spotkanie z potencjalnymi uczestnikami projektu. W tej chwili mogę powiedzieć, że pewne wnioski wskazują na sens prowadzenia dalszych opracowań – dodaje Sokołowski.
Część ekspertów uważa, że pewnym problemem może być kwestia lokalizacji. Czy na terenie Rafinerii Gdańsk jest tyle miejsca, żeby budować nowe instalacje?

- To jest jeden z elementów projektu który wymaga opracowania. Wokół naszej rafinerii są tereny przemysłowe, są także tereny należące do Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych. Na samy terenie rafinerii mamy kilkadziesiąt hektarów, które utrzymujemy na własne potrzeby rafineryjne – wyjaśnia wiceprezes Sokołowski.

23 listopada ubiegłego roku Grupa Lotos i Grupa Azoty podpisały porozumienie w sprawie wykonania wstępnego studium wykonalności dla dwóch potencjalnych projektów inwestycyjnych: instalacji krakingu parowego i produkcji polietylenu oraz kompleksu instalacji aromatów. Pozytywne wyniki studium wykonalności pozwolą na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem, a tym samym Grupa Lotos oraz Azoty Tarnów mogą stać się beneficjentami nowo powołanego programu „Inwestycje Polskie”.

Współpraca gdańskiego koncernu oraz Azotów Tarnów ma na celu powołanie do życia konsorcjum, którego partnerzy wykonają prace studialne, obejmujące przeanalizowanie technologicznych i ekonomicznych możliwości wybudowania instalacji petrochemicznych i chemicznych na terenie Grupy Lotos i Azotów Tarnów.

Pierwszy z badanych wariantów będzie dotyczył instalacji krakingu parowego. Technologia ta umożliwia produkcję lekkich olefin etylen, propylen i butylen - podstawowych surowców do produkcji tworzyw sztucznych. Natomiast drugi z wariantów obejmuje instalację aromatów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Kompleks instalacji do produkcji petrochemicznych surowców aromatycznych składałby się potencjalnie z kilku nowych instalacji współpracujących ze sobą i z istniejącą już infrastrukturą Grupy Lotos. Głównym odbiorcą produktów z nowych instalacji będzie Grupa Azoty.

Wyniki analizy powyższych inwestycji pozwolą obu spółkom na podjęcie do końca 2013 roku decyzji o powołaniu spółki celowej oraz stworzeniu możliwości wspólnej realizacji jednego z dwóch wariantów projektu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP