Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceprezes Lotosu: impuls do rozwoju upstreamu dał kryzys na Wschodzie

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
05-12-2014 14:51
Wiceprezes Lotosu: impuls do rozwoju upstreamu dał kryzys na Wschodzie

Ważne, że krajowe rafinerie są dziś w stanie przerabiać właściwie dowolne gatunki ropy naftowej, co nie ogranicza nas do odbioru ropy naftowej z jednego kierunku - mówi Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia.

fot. PTWP

Nie do przecenienia w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu są doświadczenia, jakie kluczowe polskie firmy w minionym dziesięcioleciu zdobyły poza granicami kraju - ocenia Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia.

Jak ocenia pan bilans ostatniego dziesięciolecia w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej w Polsce?
- Na miarę naszych aktualnych możliwości i zasobów radziliśmy sobie w tym obszarze dobrze. Rozpoczęły się poszukiwania na wielu obszarach naszego kraju, a także w polskiej strefie Bałtyku. W efekcie ruszyło lub niedługo ruszy wydobycie z kilku nowych złóż – warto tu wymienić nasze złoże B8, z którego uruchomienie przemysłowej produkcji planowane jest na koniec 2015 r., a także należące do PGNiG złoże Lubiatów-Międzychód-Grotów, produkujące najwięcej ropy naftowej spośród lądowych złóż na terenie Polski.

Ważne, że krajowe rafinerie są dziś w stanie przerabiać właściwie dowolne gatunki ropy naftowej, co nie ogranicza nas do odbioru ropy naftowej z jednego kierunku.

Nie do przecenienia są doświadczenia, jakie polskie firmy naftowe zdobywają za granicą. Na przykład Grupa Kapitałowa Lotos jest udziałowcem w 23 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i siedmiu koncesjach na Litwie.

Uważam, że koniecznie trzeba wspomnieć również o gazie ziemnym, bo tu zmiany z punktu widzenia firm naftowych były znaczne. Otwarte zostaje pytanie, czy w Polsce w najbliższych latach będzie miała miejsce rewolucja łupkowa oraz, jeżeli tak, jaki będzie jej kształt, bo po pierwsze zasoby tego gazu okazały się mniejsze niż pierwotnie oczekiwano, a po drugie trudności sprawia specyficzna struktura geologiczna polskich skał i głębokość położenia pokładów gazu. Ale wydobycie na odpowiednio mniejszą skalę jest możliwe.

Poza tym nowe rozwiązania techniczne i technologie firm zagranicznych zainteresowanych wydobyciem w Polsce, otworzyły możliwości zagospodarowania naszych złóż. Grupa Lotos w tej dziedzinie jest także aktywna, planując zagospodarowanie bałtyckich złóż gazowych B4 i B6, we współpracy z australijskim CalEnergy Resources. Planowany start produkcji to przełom 2017 i 2018 roku.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP